Веќе знаеме дека втората генерација од Nothing Phone ќе дојде со Snapdragon 8+ Gen 1, а тоа наводно случајно го објави еден од директорите во Qualcomm преку LinkedIn.

Сега информацијата е и официјално потврдена директно од основачот и директор на Nothing, Карл Пеи. Тој на Twitter објави дека Nothing Phone (2) ќе работи на Snapdragon 8+ Gen 1, а ова ќе претставува големо подобрување во споредба со првата генерација моментално достапна.

Чипот кој се користи беше и една од критиките кои ги имаат корисниците. Snapdragon 778G+ го ставаше Nothing Phone (1) во средната, односно средно високата класа, па тој не ги даваше перформансите кои корисниците ги очекуваа од брендот на поранешниот основач на OnePlus.

Иако Snapdragon 8+ Gen 1 не е најновото од Qualcomm, сепак Snapdragon 8 Gen 2 не е огромна надградба, па не е ни чудно што од компанијата при неговата презентација споредбата ја правеа со Snapdragon 8 Gen 1, а не со „плус“ моделот.

Карл Пеи во својата објава продолжува и со истакнување на дел од разликите кои ги донесува подобриот чип во споредба со ланскиот модел. Тој најавува два пати побрзо отворање на апликациите, заедно со 80% подобрување на перформансите.

Очекувано, тој најавува доста големо подобрување на траењето на батеријата, способноста на камерите, мрежните способности и слично.

Пеи посебно го истакнува 4nm процес на производство со кој е направен Snapdragon 8+ Gen 1, а ова беше и главната причина зошто овој чип имаше многу подобри перформанси во споредба со претходните „плус“ модели и нивните први верзии.

Nothing Phone (2) треба да биде претставен ова лето, но се’ уште не се објавува конкретна дата за тоа. Ако минатата година е некаков показател, новиот телефон од Nothing треба да го очекуваме накаде во јули.

Претходна статијаYouTube планира да прикажува една подолга реклама, наместо две пократки на нивната апликација за телевизорите
Следна статијаTwitter Blue корисниците сега можат да објавуваат видеа со должина до 2 часа
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.