January 2014 | Smartportal.mk

Првпат претставен како Project Ophelia минатата година, Dell Wyse Cloud Connect е уред нешто поголем од USB стик кој работи на Android оперативниот систем и е наменет да го направи секој монитор или проектор во cloud компјутер. Наменет...

Ако нешто научивме од последната деценија, тоа е дека видео игрите веќе не се наменети само за деца. Со оглед на изворедните графички можности и способности да се интегрираат движења, видео игрите стануваат...

Шпекулации околу претставувањето на играчка конзола која што работи на Android од страна на Amazon првпат се појавија минатото лето. После пауза од неколку месеци, повторно се појавуваат информации кои што тврдат...

Непозната бројка на email кориснички сметки се пробиени во хакерски напад извршен во последните 24 часа. Yahoo јавно ја објави оваа информација, меѓутоа повеќе информации за бројката на пробиени сметки и сериозноста...

Steve Ballmer моменталниот Главен извршен директор на Microsoft најави дека ќе се повлече од функцијата уште минатото лето. Пред неколку месеци почнаа шпекулациите за можниот негов наследник. До пред некое време...

Lenovo го претстави овој таблет на годинешниот CES 2014 настан, а од оваа недела е пуштен и во продажба. Според нас ова е меѓу поубаво дизајнираните таблет компјутери кој работат на Windows 8.1. Наменет е за бизнис корисниците,...

Сликата е превземена од GSM Arena Android мобилните телефони и таблет компјутери од Samsung покрај другото се познати и по TouchWiz, посебно развиениот кориснички интерфејс поставен врз оперативниот систем. Ова е нешто...

3D принтерите се нова технологија која што само што почна да се развива и е со огромен потенцијал за иднината. Можностите на оваа технологија до сега само можевме да ги гледаме во научно фантастичните филмови,...

Facebook веќе најави дека оваа година треба да очекуваме повеќе нови апликации од нив, апликации како што е Messenger апликацијата на пример. Прва од тие апликации е новата Paper апликација која што Facebook ја претстави...

iPod првпат беше претставен во 2001 година и за само неколку години прерасна во најкористениот MP3 Player на пазарот. Не беше првиот MP3 Player претставен воопшто, таквите уреди веќе со години постоеја и беа масовно користени...

Motorola е компанија основана во далечната 1928 година во Илиноис, САД, која е позната по производството на радио опрема, како базни станици за мобилна коминикација и слично. Исто така оваа компанија е позната...

Apple TV е уред наменет за поврзување со телевизор преку кого корисниците може да стримуваат различна видео содржина од различни провајдери, како Netflix, Hulu, а и од Apple iTunes. Покрај видео содржина, Apple TV подржува...