Редакција

Издава:СМАРТПОРТАЛ ДООЕЛ СКОПЈЕ
Мишо Лекиќ
Главен уредник

Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.
4aedf30c2723de30775a463b8cb0454aИво Гиевски
Хардвер и Windows

Пасиониран возач на спортски автомобили и длабоко навлезен во светот на автомобилизмот. Редовно ги следи последните случувања во квантната и астрофизиката, а е заљубен во универзумот. Не може да одолее на секое подобро парче хардвер што ќе излезе на пазарот и тогаш обично е залепен за мониторот, читајќи ги сите спецификации и новитети.
sinisaСиниша Карафилоски
Технологии и обновлива енергија

Вљубеник во електрични и хибридни возила. Редовно ги следи сите новости во светот на обновливата енергија. Астрологијата и астрономијата се уште една голема страст која секојдновно ја истражува.
abd44d73694ba50c76c920d8b1d09391Емилија Ѓорѓевска
Стартап заедница, гејмификација...

Програмер, артист, истражувач, Girls in Tech амбасадор. Се интересира за наука, но и за уметност и култура. Веб апликации, иновација, гејмификација, социјално претприемништво и едукација се нејзина пасија. Се опишува како креативна личност и сака да ги инспирира останатите. Сака да учи нови нешта, да се дружи и да ги направи луѓето околу себе среќни. Има визија да креира нешто вредно и корисно за општеството.
sinisaМарина Роглиќ
ТВ и Филмови

Редовно издвојува буџет за кино. Секој слободен момент го користи на гледање филмови, а сериите и се слаба страна. Marvel before Nicholas Sparks. Forget the Force - live long and prosper.
sinisaИвица Милошески
Колумни

Јас сум Бетмен. Кога бев мал сакав да бидам космонаут, можеби затоа толку ги гледав Star Trek. Матрикс и Господар на Прстените можам да ги гледам по милион пати. Дете на транзиција. Ја сакам технологијата како што Мистер Бин го сака мечето. Заљубен во Apple. Навивам за Манчестер Јунајтед. Смрт за фашизмот!
95247446a0e4bcc9d0972564c4ec3f7eБојан Георгиевски
Интернет приватност и научна фантастика

Фасциниран од технолошките утопии (и дистопии) живописно пресликани во научно-фантастичните романи, Бојан подолго време негува интерес за технологијата и начините на кои истата може да биде применета за подобрување на човековиот живот. Особено го интересираат дигиталната приватност и заштитата на личните податоци и се надева дека ќе предизвика интерес и љубопитност кај читателите за овие теми. Силно скептичен кон (апсурдниот) аргумент „ако немаш што да скриеш, нема од што да се плашиш“.