Ја разгледувате ‘ТЕХНОЛОГИИ’ категоријата

Компјутерите денес не се особено способни во читањето на емоциите на човекот, но со развојот на вештачката интелигенција, може да се очекува дека тие ќе стануваат се поуспешни во тоа. Сега има и поткрепа од нови научни истражувања од Универзитетот “MIT”, според кои Wi-Fi трансмитер може да се користи...

Samsung е убедливо најголемиот производител на мали OLED дисплеи за паметните телефони и ако некој друг производител сака да вгради еден таков во свој смартфон или таблет, голема е шансата тој да биде на корејскиот производител. Еден од оние кои наскоро ќе зависат од OLED екраните на Samsung е Apple, кој таков...

Додека ние зборуваме за автономни автомобили, во местата каде не се возат толку многу копнени возила, како на пример Норвешка, се размислува за паметни бродови кои ќе можат да се движат без никаква помош од луѓето. Нормално, како најнапредна земја во свет, Норвешка сака да биде пионер во многу нови...

Еден од најголемите визионери или според многумина еден од најдобрите претприемачи во поново време, Елон Маск, на твитер напиша дека Hyperloop, превозот во вакуум цевки кој ќе има брзини повисоки од оние на авионите, добил вербална дозвола за изградба на инфраструктура во Њујорк. Дозволата ја има добиено...

Еве една вест која е позитивна најава за иднината – брод тргна на 6 годишно патување, во кое нема воопшто да ја загади околината и згора на тоа, сам ќе го произведува потребното гориво. Бродот веќе тргна од Париз претходната сабота, а целиот проект чини 5 милиони евра. Нормално, главниот извор на...

Apple последниве неколку години беше некако отсутен на сцената на виртуелната и изменетата реалност. Да, за iOS беа достапни неколку апликации кои го овозможуваа тоа, но „амин“ од производителот за овие технологии немаше, односно тие не беа воопшто спомнувани при претставувањето на нов iPhone или iPad. Ова...

Ветувањата на Елон Маск, односно Hyperloop One, компанијата која е поддржана од него, беа дека наскоро ќе имаме можност да патуваме со брзини од околу 1.200 km/h, во капсули кои ќе се движат низ вакуум во посебни цевки. Ова делува навистина научно-фантастично, но компанијата е сериозна во своите намери да го...

Денешните патнички авиони летаат прилично брзо – достигнуваат преку 900 km/h. Сепак, патниците веќе бараат побрз транспорт, односно брз барем колку Конкорд авионите кои летаа со малку над брзината на звукот, но кои беа повлечени од безбедносни причини, како и недостаток на удобност и експлозивен...

Tesla Model 3 е можеби еден од најочекуваните автомобили од оваа компанија, која и така нема проблеми со популарноста на своите производи. Причината поради која што Model 3 е толку очекуван, нарачани се повеќе од 400.000 автомобили кои треба да бидат испорачани на клиентите, е цената по која се продава. За разлика...

Во минатото време, ентериерите на автомобилите се изработуваа од дрво, метал и кожа, се додека пластиката не стапи на сцена и освен во најскапите модели, целосно не ги замени тие три материјали за изработка на ентериерите на автомобилите. Corning, компанијата која ги изработува Gorilla Glass стаклата за нашите...

Неодамна низ социјалните мрежи имаше многу популарно видео, во кое кинески автобус кој вози над автомобили требаше да го реши проблемот со гужвите во сообраќајот. Многу луѓе беа импресионирани од оваа идеја и ова изгледаше како транспортот на иднината, но според стручните лица во оваа област ваков...

Скоро сите чипови и сензори кои денес ги имаме во нашите уреди, трошат од драгоцените ампери на вградените батерии, па затоа и скоро секогаш ни треба барем малку подолго траење на батеријата. Научници од Универзитетот на Калифорнија во Сан Диего имаат решение, кое е прилично едноставно и кое го имаат...