Ја разгледувате ‘СОВЕТИ’ категоријата

Intel и AMD имаат чипови кои се наменети за да им биде сменета стандардната тактова брзина со што би имале мало подобрување во однос на стандардните заклучени чипови. Кога станува збор за оверклокување скоро се што содржи еден систем може да биде оверклокувано, од процесор и графичка карта до чипсет...

Оперативниот систем на Apple, iOS се смета за најнапреден оперативен систем во светот. Всушност, има голема вистина во горенаведениот исказ. Apple-овиот оперативен систем име безброј импресивни карактеристики и можности. Со iOS можете да користите многу повеќе отколку повици, пораки, сурфање, фотографирање...

“Ако во џебот ми остане и само уште еден долар – ќе го потрошам на ПР“ – Бил Гејтс Дали г-дин Гејтс навистина го кажал ова или не, со сигурност не би можел да кажам, но ние од комуникациската индустрија често пати го употребуваме кога сакаме да ја потенцираме важноста на нашата професија, така што...

Во претходните статии се обидов да ви објаснам што е тоа Cloud Storage и се надевам дека ви помогнав да се одлучите во изборот на некоја од понудените опции. Но, доколку едноставно немате доверба во понудените сервиси бидејќи имате доверливи податоци од голема важност и ви е потребен поголем простор, a...

Во претходниот напис наведов неколку чекори што може веднаш да ги преземете за да ја подобрите вашата онлајн приватност. Се надевам дека ги применивте тие совети и дека нема да бидете приморани да се преселите во шума и да се откажете од сите свои гаџети и електронски направи за комуникација (барем...

Оваа недела повторно можевме да прочитаме за случај каде се пробиени огромен број на Yahoo сметки, а случајот за жал не беше ниту прв, ниту исклучок. Бројката на украдени информации од сметките на корисниците овој пат достигна до 1 милијарда, па логично е да се запрашаме дали нашата сметка е дел од оваа...

Пред една година, кога започнавме иновативен проект со колега, покрај другите проблеми се судривме и со овој: што ако некој ни ја украде идејата? До скоро, ретко кој во Македонија дискутираше на оваа тема, но тоа се измени. Последнава година го имаме првиот паметен громобран, паметно капаче за камиони,...

Најдобар начин за безбедно складирање на Вашите податоци изминативе години се секако Cloud Storage сервисите. Во една од нашите статии објаснивме „Што е Cloud и како да ја изберете најдобрата опција“. Сега ќе се обидам да Ви ги споредам моментално најдобрите Cloud Storage сервиси поединечно за да можете полесно...

Дизајнери, програмери, музичари, актери, медицинари, правници…без оглед  која од овие професии ја имате, факт е дека ние едноставно не знаеме како да водиме бизнис. Дури не мора да зборуваме за сериозен бизнис, нека биде тоа обично менаџирање на тоа како ги трошиме парите. Никаде не учиме како...

Во последнава година бев сведок на неколку ситуации каде мои познаници се соочуваа со упад во нивниот лаптоп или мобилен телефон. Без премногу да навлегувам во детали, во една од овие ситуации познаникот беше уценуван со определена сума на евра за да ги добие назад СИТЕ свои податоци од лаптопот....

За безбедно пристигнување на саканата дестинација во зима, во услови на замрзнати и влажни коловози и во услови на снег, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата ве потсетува: управувањето моторно возило во зимски услови, по снежни и замрзнати патишта, претставува опасност...

Повторно доаѓа тој период од годината кога најмногу пари се трошат на шопинг. Новогодишните и Божиќните празници се период во кој луѓето сакаат да ги изненадат своите сакани со некој подарок, но и самите да си се почестат, за како што би рекле “да ни тргне годината”. Наместо да шетате по продавници,...