Ја разгледувате ‘Сервиси’ категоријата

Дали некогаш временските услови, загаденоста, сообраќајниот метеж, далечината и зафатениот распоред ве спречиле во исполнувањето на образовните цели. Денешниот брз начин на живот, често претставува екстра тешкотија врз родители кога го развозуваат детето на курсот по англиски јазик или пак...

Google Street View е сервис кој постои веќе одамна и се надградува скоро редовно со нови погледи на градовите низ светот. Сега, пребарувачкиот гигант прави нова поголема надградба со подобри камери, кои значат и многу подобри фотографии од улиците кои ќе бидат снимени. Според информациите од Google, новите...

Во изминатиот период посведочивме засилена кампања против веб-сајтовите кои нудат бесплатно споделување на содржини од типот на филмови, игри или пак софтвер преку популарните торенти. Некои од нив, кои беа трн во окото на филмската индустрија и копирајтерите дури комплетно згаснаа, пример за...

Финалето на сезоната ќе шокира со голем настан Малку серии има кои во денешно време туркаат до бројот на сезони до кој дотурка криминалистичката драма „Моќ“ (Power). Сите достапни сезони од почетокот на прикажувањето, гледачите можеа да ги гледаат на Pickbox, а извршниот продуцент на серијата 50 Сент неодамна...

Microsoft и Amazon се веројатно најголемите конкуренти на полето на клауд компјутерите, а воедно и едни од најголемите кога се во прашање дигиталните асистенти. Затоа, големо изненадување е што тие се одлучија да ги спојат силите – отсега Cortana и Alexa ќе работат заедно, со цел да бидат поконкурентни на главните...

Моментално достапна на Англиски и Корејски јазик, оваа опција им помага на корисниците да го искористат целиот потенцијал на уредот Сеул, Кореа – 22. август, 2017 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.,) денес објави дека гласовните способности на Бигзби (Bixby) се веќе достапни низ повеќе од 200 земји...

Со почетокот на новата спортска сезона, Неотел ја надополни својата понуда со уште три нови канали – Спортклуб 4, Спортклуб 5 и Спортклуб 6. Каналите отсега се достапни во основниот пакет и без дополнителен надомест. Со ова, секој нов корисник на кој било од neoTrio пакетите добива можност да ужива во...

Следењето на сообраќај во реално време е работа која е достапна кај скоро сите навигации уште поодамна, но резултатите кои ги даваат дури и најдобрите навигации знаат да не бидат задоволителни. HERE е компанија произлезена од Nokia, која се бави исклучиво со развој на мапи и навигации и која сега е заедничка...

Mozilla, поточно Firefox Test Pilot делот од компанијата задолжен за воведување на нови сервиси, го претстави Firefox Send. Се работи за сервис наменет за испраќање на големи фајлови, до 1 GB бесплатно. Ваквите сервиси се популарни помеѓу корисниците кои не ретко имаат потребна да испратат поголем фајл, без разлика...

Веќе подолго време се зборува дека Microsoft има план да ја смести Cortana во домовите на корисниците преку најразлични паметни уреди, како на пример паметен безжичен звучник. Сега, тие лансираат и паметен термостат со Cortana, кој ќе може да ја контролира целата температура во вашиот дом. Засега нема многу...

Уште од првото лансирање на Windows оперативниот систем, корисниците мораа да платат за него и за Office пакетот посебно. Ова беше добар бизнис потег од страна на Microsoft, кој своето богатство го темели токму на овие два сервиси, но во последно време корисниците се повеќе и повеќе се научени да ги добиваат...

Како дел од новата Voyager функција, која им овозможува на корисниците да разгледуваат интерактивни тури од интересни и познати места во светот, Google Maps додава уште една уште поинтересна функција во својата апликација. Наречена Google Earth Live, функцијата им овозможува на корисниците да гледаат видео во...