Ја разгледувате ‘Оперативни системи’ категоријата

Од овој месец официјално стана достапна 11та верзија од како што сакаат да го наречат од Apple, најнапредниот мобилен оперативен систем, iOS. Дали би се сложиле со оваа изјава сигурно е предмет на дебата, но како и да е не може да се каже дека не се работи за одличен систем, кој со најновата верзија доби...

Во поновите верзии од Insider Preview на Windows 10, како што забележаа од порталот Windows Central, продавницата за апликации од Windows Store е преименувана во Microsoft Store. Покрај промената на името, продавницата има и ново лого, како и икона на таскбарот. Останатите работи во самата продавница не се променети, односно истата...

Една од најкорисните функции на Android, која се разбира не е ексклузивна, е можноста за правење на бекап, односно резервна копија од податоците на уредот којшто во моментот се користи. Оваа копија вклучува одредени апликации, како и прилагодувањата коишто ги имаме направено на уредот и во самите апликации....

Се повеќе станува јасно дека технологијата за физичко препознавање ќе најде поширока комерцијална примена во периодот кој следува, па така во чекор со времето доаѓа и новиот iOS 11 кој ќе има опција за правење персонализирани емоџи. Подетално, според информациите кои протекоа, за сега извесно е дека...

Наредната голема надградба на Windows 10 ќе биде достапна уште наредниот месец, што е одлична вест за оние кои чекаат за подобри можности за виртуелна и изменета реалност во своите десктоп и лаптоп компјутери. Надградбата нормално ќе биде бесплатна за сите оние кои имаат легално (па и нелегално) активиран...

Изминативе неколку години, поточно од лансирањето на Windows 10, имаше многу негативни коментари за тоа како Microsoft се справуваше со надградбите на оперативниот систем. Имено, Windows 10 ги симнува датотеките потребни за инсталација на надградбите без корисникот да знае, што троши од интернет сообраќајот,...

Моментално достапна на Англиски и Корејски јазик, оваа опција им помага на корисниците да го искористат целиот потенцијал на уредот Сеул, Кореа – 22. август, 2017 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.,) денес објави дека гласовните способности на Бигзби (Bixby) се веќе достапни низ повеќе од 200 земји...

Како што кажуваа достапните информации, Google официјално ја претстави финалната верзија од Android 8.0 порано од очекувањата, односно во август пред претставувањето на новата генерација од Pixel телефоните. Android 8.0 кој досега беше означуван со кодното име O, како што се очекуваше сега го носи официјално име...

Windows 10 оперативен систем кој е достапен на скоро секој уред кој може да го замислиме – него може да го инсталирате на вашиот компјутер, лаптоп и на Raspberry Pi, а го има дури и на Xbox и Windows смартфоните. Оваа импресивна достапност на Windows 10 наскоро ќе се прошири и кон серверите со “Windows 10 Pro for Workstations”,...

Контролата на некој уред со помош на очите не е нова работа – многу производители пробаа да вградат таква можност во некој од своите уреди. Сепак, таа не беше доволно усовршена и затоа се уште не е широко распространета, нешто што би можело да се промени многу наскоро. Имено, Microsoft почна да ја вградува...

По падот на Windows Phone и Windows Mobile обидите на Microsoft на смартфон сцената, тие сега се вртат кон двете други платформи – Android и iOS. Всушност, во нов Insider Build (16251), тие им овозможуваат на корисниците на Android смартфон подлабоко поврзување во Windows 10 и можност за користење на многу заеднички функционалности, нешто...

Windows 10 Creators Update надградбата донесе неколку важни подобрувања, но многу корисници нема да ја добијат. Причината? Нивниот компјутер (или таблет, односно лаптоп) има постари процесори и компоненти, кои поновите верзии на Windows 10 едноставно не ги поддржуваат, бидејќи и самата поддршка за тие процесори...