Ја разгледувате ‘iOS’ категоријата

На голем број корисници на Facebook Messenger им е позната опцијата за споделување на својата гео-локација. Меѓутоа, претходно, споделувањето, односно прикажувањето на сопствената местоположба беше приближно, непрецизно и несликовито прикажано на мапата. Со последните промени, Facebook Messenger овозможува приказ...

Во здраво тело, здрав дух или на англиски – In hello body, hello ghost. Шега на страна, како што се ближи летото, така сите сакаме да направиме подобро тело за на плажа, а и да изгледаме здраво и да се чувствуваме така. Формулата за губење на килограми звучи едноставно – јадете здраво, вежбајте редовно, конзумирајте...

Најпопуларната социјална мрежа ја збогатува својата понуда со уште една „новина“. Откако Facebook Messenger, им ја понуди на корисниците опцијата за споделување на мултимедијални содржини, како слики и видеа кои самите исчезнуваат по 24 часа, Facebook ги претставува Facebook Stories во својата основна мобилна апликација. Принципот...

Заштитата на приватноста претставува особено важна тема кај развивачите на социјалните мрежи и апликациите за комуникација. Генерално луѓето не беа загрижени за својата приватност, дел од нив од причина што едноставно немаат што да сокријат, додека другиот дел воопшто не веруваа во капацитетите...

Без разлика дали патувате за да уживате или за работа, Вие треба да го испланирате патувањето за да знаете кои знаменитости да ги посетите, кој е најдобриот, а воедно и најекономичниот хотел, да имате мапа за да не се изгубите во местото каде што патувате, каде да се паркирате или пак доколку патувате...

Snapchat е мултимедијална апликација за испраќање на слики и текст и е направена од Evan Spiegel, Bobby Murphy и Reggie Brown, поранешни студенти на Stanford University. Компанијата која стои позади Snapchat се вика Snap Inc. Првичното име на апликацијата не било Snapchat туку Picaboo. Креаторите, пред да дојдат до идејата за ваков тип на...

App Store, онлајн продавницата на Apple за игри и апликации за iOS официјално започна со работа на 10-ти јули 2008-та година. На 11-ти јули, кога беше објавен iPhone 3G, App Store беше интегриран во самиот оперативен систем. Денес на App Store има над 2.000.000 апликации и игри достапни за купување или бесплатно преземање. Голем...

Се’ уште неофицијално, информациите говорат дека од Instagram моментално тестираат и планираат да пуштат нова можност на својата апликација која ќе им овозможи на корисниците да споделуваат повеќе слики одеднаш. Новата можност е забележана од страна на дечките од DroidLife, а пуштањето кај ограничен број...

  Сакате да ги направите вашите фотографии подобри, односно да ги „фотошопирате” со популарниот програм за преработка на слики “Photoshop”? Иако на прв поглед делува лесно, “Photoshop” е сепак сериозен софтвер кој бара знаење и одреден број на вештини. За оние кои не сакаат да навлегуваат во магијата на...

Дојде крајот и на оваа 2016-та година, па како што е редот, да направам и јас листа во која ќе наведам некои апликации кои ја одбележаа изминатата година. Доколку сте корисник на iPhone, секако купен од iStyle Македонија, сигурно знаете за App Store, продавницата за апликации на Apple на која има повеќе од 2.000.000 апликации! Во...

Facebook Messenger на Android, iOS и десктоп од оваа недела им овозможува на корисниците да групните разговори ги прават лице во лице, односно преку групен видео повик. Ограничувањето на видео повиците е на 6 учесници, но корисниците имаат можност да вклучат до вкупно 50 учесници во разговорот кои ќе може да го...

Изгледа истражувањата на Facebook покажуваат дека корисниците се’ почесто ги користат своите камери како замена за обично пишување на текст, затоа што со најновата верзија од Messenger, токму камерата е ставена напред во центарот на вниманието на апликацијата. Како главна новина е новата верзија од камерата...