Ја разгледувате ‘Android’ категоријата

Microsoft, односно Skype, не ја промовираат Lite верзијата како ние во насловот, меѓутоа со оглед на достапноста, сигурно голем дел од корисниците ќе ја користат од такви причини. Како и со другите вакви верзии, Messenger Lite на пример, Skype Lite е наменет за корисниците од земјите како Индија, каде се користат послаби...

Microsoft можеби го рекламира Skype како сервис наменет пред се за сериозна комуникација, но се чини не може да одолее на новитетите во технологијата, кои ги привлекуваат пред се помладите и кои се сѐ, само не сериозни, како на пример филтрите за лицето кога сликате селфи (изменета реалност), кои вклучуваат...

Files Go е нова апликација од Google која е достапна во тест фаза на ограничен број на корисници. Најверојатно наменета за корисниците на смартфони со мал капацитет и послаб мобилен интернет оваа апликација овозможува менаџирање на локалните фајлови, како и нивно споделување со други корисници. Менаџирањето...

Една од главните одлики на Instagram Stories, а и на сличните вакви функции кај конкурентите, е кратката достапност на објавените слики и видеа, како и достапноста на посебен дел, но не и на профилот на корисникот. Поточно, иако верувам дека знаете, се што се објавува на Stories има „рок на траење“ од 24 часа, по...

Иако Facebook никако да ги мотивира корисниците да ги користат Stories на нивната мобилна апликација, овие „приказни“ се можеби најпопуларното нешто на Instagram од претставувањето на самата друштвена мрежа. Како и не би биле. Корисниците добија можноста да објавуваат слики или видеа, со можности истите да...

Google ги претстави Instant Apps на својата I/O конференција минатата година. Се работи за мобилни апликации кои можат да бидат стартувани на мобилниот уред без инсталација, само со притискање на линк во веб прелистувачот или во друга апликација. Начинот на којшто функционираат овие апликации, односно тоа...

Иако е опција која сѐ уште не ја поддржуваат голем дел на производители (засега ја имаат само Windows 10 Mobile, односно Samsung и Huawei кај Android), можноста вашиот смартфон да го користите како десктоп компјутер е навистина примамлива, бидејќи би значела дека веќе нема да мора да го носите својот лаптоп со себе. Сепак,...

Со нов потег кој дефинитивно ќе го налути фановите на Windows Phone, Microsoft покажува дека веќе се откажува од својата мобилна палтформа и сите напори го вложува во апликации за другите две мобилни платформи – iOS и Android. Имено, прелистувачот Edge, кој досега беше ексклузивен за Windows 10 и Windows 10 Mobile, отсега ќе...

Напишано на 04.10.2017 - 13:27 од Смартпортал
Comments Off on Google Photos овозможи квалитетно споделување содржини и со слаба конекција

Вчитувањето на фотографиите зачувани на Google Photos од сега ќе се одвива побрзо без оглед на квалитетот на конекцијата. Ваквата новина се однесува само на корисниците на Android уреди. Максимизирањето на квалитетот на корисничкото искуство гигантот Google го реши на мошне едноставен начин. Имено, фотографиите...

Instagram воведе нова промена при гледање на видеа. Веќе нема да морате да го вклучувате звукот на секое видео штом еднаш ќе го вклучите. Ова ќе ви потрае се додека активно ја користите апликацијата, а штом еднаш ќе ја исклучите следниот пат ако сакате да ги следите видеата со звук ќе мора повторно да...

Опцијата за избор на брзина на видео од сега достапна и за мобилните апликации YouTube наменети за корисниците на Android и iOS. Оваа практична алатка која овозможува неколку брзини на емитување на видеата, од успорена снимка до двојно побрзо од регуларното, најде широка примена и беше одлично прифатена...

Tinder е и официјално најпрофитабилната апликацја која се нуди на Apple-овиот App Store. Зад себе Tinder остави многу популарни и корисни апликации од типот на Netflix или играта која се наоѓаше долг период на тронот Candy Crush. „Дејтинг“ апликацијата го превзема врвот особено по промоцијата на својата „Златна“ верзија....