Ја разгледувате ‘Интернет прелистувачи’ категоријата

Со цел намалување на финансиската зависност од Google, а најмногу поради развојот на сопствениот Chrome, Mozilla реши сопственото финансирање да го бара на други страни. Па така, во 2014 главниот пребарувач во Firefox стана Yahoo, за корисниците во САД и уште неколку земји, а локално популарните пребарувачи беа ставени...

Од денеска достапна е најновата 57ма верзија од интернет прелистувачот Mozilla Firefox. Истата е наречена Quantum и е можеби најголемата промена во последните 10 години и повеќе. Оваа верзија исто така е верзијата на која треба да и дадете шанса доколку веќе одреден период го користите Chrome поради неговата брзина. Главната...

Сигурно имате слушнато многу пати до сега дека Internet Explorer е најдобриот интернет прелистувач за симнување на Google Chrome. Шегата на страна, овој прелистувач не успеа да се пробие кај корисниците, па во главно го користеа постарите корисници и тие коишто мораа поради деловните веб апликации. Microsoft Edge, новиот...

Google ќе воведе новина кај својот веб пребарувач Chrome, која ќе се однесува на сајтовите кои имаат тн. tab-under однесување. Под ова комплицирано име се мисли на сајтови кои доколку кликнете на празен простор, отвораат нов таб и прикажуваат реклама. Ваквите сајтови се користат за да намамат публика да погледне...

Деновиве се одржа Microsoft Edge Web Summit 2017. Целта на настанот во главно е да се запознаат веб девелоперите со новитетите и олеснувањата кои Edge ќе им ги овозможи при изработката на веб решенија. Сепак највпечатливото од самитот, најверојатно ќе биде објавата дека Edge активно се користи на над 330 милиони уреди,...

Не знам за вас, меѓутоа за мене овие видеа се едни од најмногу досадните и иритантни работи на интернет. Истражувам што наредно да напишеме на Смартпортал и од големиот број на отворени „табови“, некој од нив почнува да пушта звук и ме прекинува во работата. Среќа што веќе одамна прелистувачите...

Маркетинг специјалистите или барем оние најагресивните воведоа пракса на рекламирање на начин на кој е невозможно истиот да се игнорира, односно преку емитување на звук. На сите барем еднаш ни се има случено да ни го наруши мирот иритирачки звук кој доаѓа од некој таб кој можеби и случајно сме го...

Од оваа недела за сите корисници на Firefox е достапна новата, 54та, верзија од овој интернет прелистувач. Она што го привлекува вниманието кај оваа верзија е воведувањето за повеќето корисници на новиот мулти процес систем кој според Mozilla, го прави Firefox многу побрз, го враќа во конкуренција со Chrome и другите,...

Google како дел од „Coalition for Better Ads“, односно Коалиција за подобри реклами, ќе започне со блокирање на реклами на веб страни кои не се придржуваат до стандардите кои се поставени од оваа организација. Блокирањето ќе се прави преку вградена функција во Chrome прелистувачот, во некоја од верзиите кои ќе бидат...

Chrome Home е нова „скриена“ функција на Chrome за Android која овозможува пристап до нов, тест изглед кој Google го тестира на оваа платформа. Промената во изгледот во главно се темели на префрлување на главната лента од горната страна, на долната страна од корисничкиот интерфејс. Дополнително, поради позицијата,...

Microsoft ја претстави „ограничената“ верзија од Windows 10, наречена Windows 10 S минатата недела. Истата е наменета за користење во образованието, односно од страна на учениците и учителите. Замислена како директна конкуренција на Chrome OS, оваа верзија од Windows 10 е бесплатна, односно производителите на хардвер...

Најновата верзија од познатиот Opera интернет прелистувач доаѓа со интересна можност која можеби ќе им се допадне на голем дел од корисниците. Поточно, во левиот дел од прелистувачот, стандардно наменет за лентата со пристап до омилените страни и слично, сега се вградени познатите сервиси за разговори,...