Ја разгледувате ‘Игри’ категоријата

Веројатно најпопуларната игра на светот во моментов е Minecraft. Нејзината популарност се должи на многу фактори, но еден од главните е тоа што е достапна на скоро сите платформи на кои е можно да играте некоја игра. Сепак, сите верзии го имаа додадено името на конзолата или платформата за која се наменети,...

Претставете го тимот Здраво, ние сме Dark-1, тим од тројца другари кои заедно развиваат игри. Тимот го сочинуваат Марко Зарев, Симон Стојановски и Кристијан Трајковски. Сите сме гејмери и имаме професионално искуство со развој на игри Од кога се занимавате со game development? Тимот започна со game jam дружба...

На огромна радост на љубителите на серијалот Call of Duty, легендарната First person shooter игра се враќа на „најбогатиот“ дел од историјата што се однесува до инспирацијата за воени сценарија, Втората светска војна. Официјалната промоција на играта се случи пред само неколку дена, кога пред фановите беше...

Според многумина (почнувајќи од мене), најлегендарниот сериал кој се занимава со first-person shooter жанрот, а обработува теми во рамките на реалноста Call of Duty, ко-неч-но, се враќа на корените со своето најново продолжение!   WWII confirmed. Watch the worldwide reveal of #CODWWII on 4/26 at 10AM PDT/1PM EDT: https://t.co/JtAxQQV4zN pic.twitter.com/culgG1ZQmz — Call of...

Ако имате стари друштвени игри кои ви собираат прашина дома од времето, време е да ги извадите и да се потсетите. Без разлика дали станува збор за Монопол, Не Лути Се Човече, Скребл, Табла или пак некоја од домашниве, друштвените игри нудат многу повеќе од забава на корисниците. Впрочем, научно е докажано...

Не постои дете родено во периодот од почетокот на ’80тите, па се до денес, кое во извесен период од животот не било „навлечено“ на некој вид на видео игра. Пионир во станувањето игра зависна за голем број генерации, секако е легендарниот сериал Super Mario. Популарноста на оваа игра или делови од неа можат...

Новото API за компјутерските игри на Microsoft, DirectX 12, досега ги фаворизираше графичките на AMD, кои со него покажуваа многу подобри резултати во игрите отколку со DirectX 11. Картичките на Nvidia пак постигнуваа послаби резултати со DirectX 12, иако според Microsoft ова API треба да овозможи големи подобрувања во однос на...

App Store, онлајн продавницата на Apple за игри и апликации за iOS официјално започна со работа на 10-ти јули 2008-та година. На 11-ти јули, кога беше објавен iPhone 3G, App Store беше интегриран во самиот оперативен систем. Денес на App Store има над 2.000.000 апликации и игри достапни за купување или бесплатно преземање. Голем...

Ендрју Вилсон, извршниот директор на една од најпознатите и најголеми развојни куќи на високо буџетни игри, EA, најави дека годинава ќе добиеме продолженија на неколку познати франшизи, кои уште сега ја прават оваа година интересна за гејмерите. Најинтересни се веројатно новите Star Wars: Battlefront и BioWare....

Upside Down е игра достапна на Android платформата која е едноставна, меѓутоа доста заразна и сигурно љубителите на вакви игри ќе им се допадне. Целта на играта е да прескокнувате преку пречките кои се поставени на патот на човечето со кое играте. Она што ја прави поинтересна и потешка до некаде играте е тоа...

Една од најпопуларните мобилни игри годинава Pokémon Go, беше најавено дека ќе биде достапна и за Apple Watch, како единствен паметен часовник на кој ќе може да се игра. Играта е конечно достапна дури три месеци после најавата и кога фамата за играта веќе спласна и корисниците веќе не трошат неколку часови...

Super Mario, познатиот лик којшто нема некој роден пред деведесеттите кој не го познава, од оваа недела ексклузивно е достапен за корисниците на iPhone, iPad и iPod Touch, односно за корисниците на iOS. Играта за жал не е достапна на Android, а сега за сега и нема најави дали и кога тоа би се случило. Една од причините која...