Ја разгледувате ‘СОФТВЕР’ категоријата

  Сакате да ги направите вашите фотографии подобри, односно да ги „фотошопирате” со популарниот програм за преработка на слики “Photoshop”? Иако на прв поглед делува лесно, “Photoshop” е сепак сериозен софтвер кој бара знаење и одреден број на вештини. За оние кои не сакаат да навлегуваат во магијата на...

Upside Down е игра достапна на Android платформата која е едноставна, меѓутоа доста заразна и сигурно љубителите на вакви игри ќе им се допадне. Целта на играта е да прескокнувате преку пречките кои се поставени на патот на човечето со кое играте. Она што ја прави поинтересна и потешка до некаде играте е тоа...

Корејскиот производител веќе подолго време го тестираше Android Nougat како бета програм за одреден број на корисници на нивните знаменосци Galaxy S7 и S7 Edge и малку подоцна од ветувањето, на почетокот на 2017 година ја лансира и официјалната верзија на новиот оперативен систем. Надградбата е “over the air”, што...

Windows 10 уште од првите денови на своето постоење, беше мета на коментари и обвинувања дека недоволно ја штити приватноста на корисниците. Ова трае до ден денес, но Microsoft наскоро ќе го промени во Creators Update, каде корисниците ќе имаат многу поголема контрола и увид во тоа кои нивни податоци ги користи Microsoft. Токму...

Инсајдерите, односно оние кои ги тестираат Windows 10 верзиите пред тие да бидат официјално пуштени, сега имаат шанса да го пробаат новиот Build 15002, кој е најава за Creators Update кој официјално ќе пристигне за неколку месеци. Поради тоа што е најава за една од поголемите надградби откако беше лансиран Windows 10,...

Windows 10 е еден од најминималистички и најмодерно дизајнираните оперативни системи, за што доказ е тоа што и конкурентите почнаа да употребуваат многу слични техники во своите продукти. Сепак, за некои корисници 10-ката има премалку бои и е преминималистичка, па затоа Microsoft воведува промени. Project Neon...

Microsoft беше прв кој овозможи да го користите вашиот паметен телефон како Windows 10 компјутер, но поради неуспехот на Windows 10 Mobile смартфоните, оваа “Continuum” функција поминува главно незабележано. За популаризирање на оваа функционалност најверојатно ќе биде задолжен Galaxy S8, кој според нови информации ќе...

Најновиот оперативен систем на Microsoft е првиот во серијата на Windows софтвери кој прилично редовно добива нови можности и функционалности со секоја надградба. Порано, Windows надградбите пред сѐ беа насочени кон зголемување на безбедноста и закрпување на евентуалните дупки и багови. Сепак, начинот на...

Google навлегува длабоко во автомобилската индустрија во последниве 18 месеци. Ова може да се заклучи по претставувањето на Android Auto и најновата надградба на Android во 2016 година – 7.0 Nougat. Има разлика помеѓу Android Auto и Android оперативниот систем за мобилни телефони и таблети. Android Auto не е оперативен систем,...

Avast Software обелодени кои апликации на Android најмногу ја трошат батеријата. На нивната листа од десет најголеми трошачи на батеријата, три се поврзани со Facebook вклучувајќи го и првото место на оваа листа кое е резервирано за самата Facebook апликација. Facebook апликација воедно е и најкористената апликација...

Една од најнапредните и најбрзорастечки технологии моментално во целиот свет секако се автономните и безпилотни автомобили. Оттука реално е да се очекува сега и во иднина соработки помеѓу две или повеќе компании од оваа сфера со цел побрз развој на производите и услугите кои ги нудат. Најновата...

Microsoft пред веќе година и половина, го лансираше својот веројатно најпопуларен оперативен систем досега. Голема заслуга за неговата популарност имаше и промоцијата за бесплатна надградба за сите корисници на Windows 7 и Windows 8.1, но таа важеше само една година. Сепак, за оние кои не го направија тоа во првата...