Ја разгледувате ‘ТВ и Филмови’ категоријата

Вештачка интелигенција. Термин што експлодира од популарност последниве неколку години. И со добра причина. Зависно од тоа како ќе биде комплетиран процесот на креирање на свесна ВИ, човештвото или ќе доживее огромен просперитет, или пропаст. Ex Machina е еден од подобрите филмови во 2014 година кој се...

Многу обожаватели на подвижните слики во светот тврдат дека златната ера на Холивуд е време кога навистина се снимале филмови. Меѓутоа, во време кога немало компјутерска графика и осум до деветцифрени буџети за да се создаде еден филм, филмаџиите морале да бидат креативни за да го доловат саканиот...

На 07.01. BBC ја лансираше премиерата на Taboo, новата историска драма за James Keziah Delaney, авантурист кој се враќа во Лондон после 12 години поминати во Африка. Со 14 парчиња украдени дијаманти во џебот, човекот кој сите мислат дека е мртов доаѓа да го земе она што му следува – мало парче земја на северно американскиот...

Иако е стар повеќе од 60 години, Годзила сеуште владее. После 30 филмови во претежно јапонска продукција, два анимирани од американска продукција, како и најавените продолженија за 2019 и долго очекуваниот дуел со Кинг Конг најавен за 2020 година (тука не смееме, а да не го споменеме и ланскиот Shin Gojira, првично...

Поминаа скоро 5 години откако излезе Prometheus во кината и на луѓе сé уште не им е јасно за што стануваше збор во филмот. Филмот го постави прашањето за потеклото на луѓето, но одговори не даде. За таа цел Ридли Скот донесува продолжение на долго очекуваниот пролог за зачетоците на ксеноморфите. Alien: Covenant...

Нема крај на идеите на маестро Малкович. Кон почетокот на 2016 во медиумите беше објавено дека Џон Малкович напишал и глумел во филм режиран од страна на Роберт Родригез кој во кината ќе се појави во ноември 2115 година. Ако земете предвид дека де факто станува збор за двајца од најоткачените ликови...

Обожавателите на добриот sci-fi филм имаат многу на што да се радуваат во 2017 година. Најавени се продолженија, нови верзии на стари хитови и екранизации на славни книжевни изданија. Момците од CNet се потрудиле да направат листа со 68 наслови кои не очекуваат наредните 365 дена, од кои ние за вас ги издвоивме...

Ако сте од оние закоравени фанови на Star Wars, не се сомневам во вас; до сега сте го гледале минимум еднаш во кино, можеби уште еднаш на лоша кино снимка од торент и веќе знаете за што ќе биде овој пост. Но за ентузијастите и обожавателите на Sci-fi општо, дечките од Youtube каналот ScreenJunkies News составиле една кратка...

Се наоѓаме во време од годината кога повремено сакаме да се залепиме пред монитор/телевизор со ќебе и пуканки и да почнеме филмски маратон кој ќе трае до сабајле. Како секоја година, во овој период излегуваат многу филмови со божиќни и празнични елементи. Нас не не интересираат тие филмови. Нас не...

Фановите на квалитетните sci-fi филмови со нетрпение го очекуваат второто продолжение на култниот Blade Runner, кој го фаќа бранот на успешни модерни продолженија на стари култни филмови, како Star Wars и Star Trek. Blade Runner е филм со кој родителите си ги воведуваат децата во светот на научната фантастика, со што миленијалците...

*ВНИМАВАЈТЕ, СПОЈЛЕРИ* Замислете си ја следнава ситуација: се будите од сон, длабоко во вселената, на вселенски брод кој тргнал кон нова планета. Но нешто тргнало наопаку и само вие сте разбудени 90 години пред време на пат кој треба да трае 120 години. Дали, откако ќе издржите една година самотија, ќе...

„Јас не ја започнав оваа војна.“ Така почнува интернационалниот трејлер за епското трето продолжение од обновениот серијал за Planet of the Apes. Ненадминатиот Andy Serkis (Голум, Господар на Прстените) се враќа во улогата на шимпанзото Цезар, кој со помош на средство кое треба да му помогне на мозокот сам да...