Ја разгледувате ‘Разно’ категоријата

Датум: среда, 31.05.2017 Почеток: 17:30 ч, Плоштад Македонија Крај на КМ / почеток на роденденска забава: 19:00, Школка, Градски Парк 5 години ги шараме улиците заедно преку велосипедските возења наречени Критична маса. Илјадници граѓани се појавија, некои еднаш, некои повеќепати, некои и не пропуштаат Критична...

Фото: SensorTower Продавницата за мобилни апликации на iOS, односно App Store, отсекогаш била позната по степенот на заработка што успеваат да го направат програмерите кои ги објавуваат своите апликации на оваа платформа. Овој тренд продолжува да биде таков, а тоа го покажуваат податоците за заработката на...

Скопје, (10.05.2017) Кога се работи за Пелагонија, помислата на луѓето и стварноста често се разидуваат. Суштината на Пелагонија се многу бои, мириси, вкусови и најважно од се, многу приказни. Приказни кои содржат традиција, чиста природа, култура, забава. Една од нив се вика Hike & Ride а за Вас ја спакува...

Скопје, (09.05.2017) За да се постават темелите на авангардните креации на очила и да се издигнат очилата како врвен моден додаток е потребна неизмерна пожртвуваност и инспирација. Christian Roth е светски познатиот дизајнер кој заедно со неговиот партнер Eric Domege во Dioptra Couture на плоштад Македонија, ги споделија...

Во рамки на десеттото јубилејно издание на ЛИДЕР проектот на Македонија 2025 Скопје, 08.05.2017 – Нови 40 млади професионалци од Македонија ќе земат учество во најновата обука за претприемачи и менаџери, која е дел од активностите во рамки на јубилejното десетто издание на ЛИДЕР Проектот на Македонија...

Скопје, (07.05.2017) Во раните утрински часови на плоштад Македонија во Скопје илјадници натпреварувачи и граѓани навестија прекрасен ден кој ќе го паметат со години. 13от Виз Ер Скопски маратон го стартуваа рекорден број на 8.500 учесници од 51 држава. И оваа година Виз Ер Скопски маратон успеа да се надмине...

Датум: среда, 26.04.2017 Почеток: 17:30 ч, Плоштад Македонија Крај: 19:00, Парк на новинарите Без оглед кога ќе се појави на интернет, Критична маса на улица останува во ист ден, време, па и место :) Се гледаме на 26-ти април, последна среда во месецот, во 17:30 на Плоштад Македонија. Оваа Критична маса ќе ја посветиме...

Скопје, (19.04.2017) Остануваат уште 19 дена до најпознатите и најочекуваните настани во Македонија, Виз Ер Скопскиот маратон. На трките кои ќе се одржат на 7ми мај веќе се имаат пријавено илјадници тркачи од голем број на земји. Виз Ер Скопскиот маратон пропратно со сите други трки кои се организираат...

Мотоциклистите спаѓаат во групата на учесници во сообраќајот кои најмногу се изложени на опасности во сообраќајот и кај кои што ризикот за здобивање на смртоносни повреди во случај на сообраќајна незгода е исклучително висок. Во 2016 година, од 165 загинати лица во сообраќајни незгоди, 13 се мотоциклисти,...

Се почесто „испливуваат“ информации во врска со електронски уред кој се самозапалил и го повредил својот сопственик. Сличен е и примерот на патничката на прекуокеанскиот лет од Пекинг до Мелбурн. Имено, патничката заспала со своите слушалки на ушите слушајќи ја својата омилена плејлиста, се до...

Еден од најдобрите и најефикасните начини за производство на обновлива електрична енергија се секако турбините на ветер. Но според многумина овие турбини не се поволни за населени места. Токму затоа истите се поставуваат надвор од населените места. Новиот европски план за производство на обновлива...

Од Велика Британија ни пристигнуваат податоци кои што се изненадување за многумина. Уште еден доказ дека со порастот на економијата не мора автоматски да расте и загаденоста на воздухот и емисијата на јаглеродни гасови. Имено во Британија електричната енергија добиена од согорување на јаглен...