Ја разгледувате ‘Интернет приватност’ категоријата

Минатава година многу корисници на најразлични Android телефони добија сигурносни надградби, кои се прават со цел да се заштити приватноста на корисникот. Сепак, се’ уште е голем бројот на уреди кои не се надградени и Google сака да го промени тоа оваа година. Всушност, тие сакаат да го зголемат напредокот...

Руските хакери се најпознати во светот на интернетот, а истото важи и за оние кои треба да не заштитат од нив. Kapersky е секако една од најуспешните компании за софтвер наменет за отстранување на вируси и заштита на податоците на корисникот, тие сега лансираат и нов оперативен систем, кој е наменет за...

Голем број на корисници на Android кај нас користат најразлични пазари за апликации кои не се официјални и кои нудат бесплатни апликации кои инаку би требало да ги платите неколку долари на Play Store. Но, дали тоа што го правите навистина ќе ви заштеди пари? Одговорот е секако не и уште веднаш предупредување...

Windows 10 уште од првите денови на своето постоење, беше мета на коментари и обвинувања дека недоволно ја штити приватноста на корисниците. Ова трае до ден денес, но Microsoft наскоро ќе го промени во Creators Update, каде корисниците ќе имаат многу поголема контрола и увид во тоа кои нивни податоци ги користи Microsoft. Токму...

Во претходниот напис наведов неколку чекори што може веднаш да ги преземете за да ја подобрите вашата онлајн приватност. Се надевам дека ги применивте тие совети и дека нема да бидете приморани да се преселите во шума и да се откажете од сите свои гаџети и електронски направи за комуникација (барем...

Низ интернет мрежата почна да се распространува нов вирус со име Popcorn Time, кој може целосно да ви го заклучи, односно енкриптира компјутерот со AES-256 енкрипција. Во тој случај нема да може да пристапите на вашите датотеки и ако неколку пати ја згрешите лозинката (која ја генерира вирусот) ќе ги изгубите...

Во последнава година бев сведок на неколку ситуации каде мои познаници се соочуваа со упад во нивниот лаптоп или мобилен телефон. Без премногу да навлегувам во детали, во една од овие ситуации познаникот беше уценуван со определена сума на евра за да ги добие назад СИТЕ свои податоци од лаптопот....

Мобилниот оперативен систем на Google повторно е на мета на напад на хакерите. Овој пат, преку инсталирање на стандардни апликации, се инсталира и малициозен софтвер, кој веќе има загрозено преку еден милион корисници. Сепак, македонските корисници не би требало да бидат премногу загрижени. Имено,...

Неодамна имавме можност да пробаме два телефони на американскиот производител BLU, кој е познат по тоа што нуди одлични спецификации за многу ниски цени. Сепак, додека самите телефони се мошне солидни, тие не се воопшто безбедни и сериозно ја загрозуваат приватноста на нивните корисници. Според информација...

Да се каже дека компјутерите стануваат се помоќни и поинтелигентни и дека создавање на суперпаметна ВИ е се пореално остварливо, не е ништо ново. Како што се развива компјутерската моќ, така ќе се очекува од компјутерите самостојно да раководат со незамисливо голем број на сензитивни податоци....

Уште од времето на Nexus телефоните, важеше дека тие се најбезбедни од пробивања, бидејќи имаат чиста Android верзија и чести надградби на понови, посигурни верзии. Сепак, почетокот на новата Pixel серија не е сјаен во овој дел – на натпревар за хакирање во Кина, хакери успеале да влезат во Google Pixel за помалку...

Повеќето знаеме кој е Едвард Сноуден, човекот кој преку ноќ од тотален анонимец стана најбараниот човек на планетава поради тоа што откри како НСА, ЦИА и ФБИ го шпионираат секое ќоше на светот. За неговото патешествие беше снимен и оскаровскиот документарец Citizen Four, а Сноуден е толку интересна фигура...