Ја разгледувате ‘Интересно’ категоријата

Во Буенос Аирес, Аргентина, се одржа првата трка на автономни возила, ePrix. Но покрај тоа што ќе биде запомнета како прва трка од ваков вид, на неа ќе се сеќаваме и по судирот на еден од двата Formula E автомобили. Возилата се движеле со брзина од 185 километри на час, кога едното од нив завршило во заштитната...

Дронови кои се доволно големи за да соберат возрасен човек, ќе пренесуваат патници во Дубаи почнувајќи ова лето. Од јули месец па натака, доколку на небото над Дубаи видите дронови поголеми од вообичаено, тогаш најверојатно се работи за пренос на луѓе во овој град. Ова е исто така дел од планот за...

Здраво Игор. Првпат ве запознавме на Social Impact Award, но сеедно, претстави ни го тимот, на што работите, како се споивте за идејата и слично. Нашиот тим работи на развивање на уред кој претставува асистивна технологија за лицата со оштетен вид. Моментално сме 5 луѓе. Бојан и Никола се дипломирани електро-инженери...

Многумина од Вас би помислиле дека се работи за некаква шега или пак грешка во насловот на овој пост. Сепак најновите информации кои ни доаѓаат од McDonald’s велат дека е направен редизајн на цефката која ја користат за нивните пијалоци. За што станува збор? Од McDonald’s најавија нов производ наречен Chocolate...

Shark Tank е реално шоу на американската мрежа ABC, која функционира по форматот на Dragons’ Den од Јапонија, каде претприемачи и иноватори пичуваат идеи за продукти пред панел од инвеститори „ајкули“, кои одлучуваат дали да инвестираат во нивните идеи. После 8 сезони, ова реално шоу има произведено неколку...

Оскари, наградите на Американската Филмска Академија за најдобри филмски остварувања ќе бидат наскоро. Оскарите секогаш се одржуваат во февруари, поточно оваа година ќе бидат на 26-ти февруари во Долби Театарот во Лос Анџелес. Како и секоја година, луѓето ќе коментираат за црвениот тепих, за гламурот,...

Snapchat е мултимедијална апликација за испраќање на слики и текст и е направена од Evan Spiegel, Bobby Murphy и Reggie Brown, поранешни студенти на Stanford University. Компанијата која стои позади Snapchat се вика Snap Inc. Првичното име на апликацијата не било Snapchat туку Picaboo. Креаторите, пред да дојдат до идејата за ваков тип на...

Постојат многу луѓе кои би сакале Concorde да се врати на старите славни патеки од минатото. После цели 13 години, последниот направен Concorde е повторно во акција. Сепак овојпат нема да лета и со суперсонична брзина да превезува патници, туку ќе биде сместен во неговиот нов дом во Бристол, Велика Британија....

Најголемиот кинески производител на паметни телефони се чини конечно најде начин како подлабоко да се пробие на американскиот пазар. Имено, тие го најмија Џастин Лонг како заштитно лице на компанијата, кој на јавноста во Северна Америка е познат по рекламите и кампањата за Macintosh компјутерите на...

Роботска рака која е создадена од Mitsubishi може да им го земе работното место на бармените и шанкерите. Создадена е од шест оски и може да се движи во повеќе насоки држејќи шоља за кафе. Ова е замислата на првата роботизирана кафетерија во САД наречена Cafe X. Првата кафетерија од ваков вид веќе неколку...

Учениците и студентите отсекогаш биле најиновативни во измислувањето нови начини да препишуваат на тестовите и испитите. Најновиот и веројатно најинтересен е преку Touch Bar лентата на MacBook Pro, која може да прикажува најразлични информаци, меѓу кои и текст. Имено, во Северна Каролина на “Board of Law Examiners”,...

Вештачка интелигенција. Термин што експлодира од популарност последниве неколку години. И со добра причина. Зависно од тоа како ќе биде комплетиран процесот на креирање на свесна ВИ, човештвото или ќе доживее огромен просперитет, или пропаст. Ex Machina е еден од подобрите филмови во 2014 година кој се...