Ја разгледувате ‘РУБРИКИ’ категоријата

На 07.01. BBC ја лансираше премиерата на Taboo, новата историска драма за James Keziah Delaney, авантурист кој се враќа во Лондон после 12 години поминати во Африка. Со 14 парчиња украдени дијаманти во џебот, човекот кој сите мислат дека е мртов доаѓа да го земе она што му следува – мало парче земја на северно американскиот...

Пред некој ден на МТВ 1, по којзнае кој пат, го пуштија филмот “Како да изгубиш дечко за 10 дена”. Тој е оној жанр романтична комедија кога дечкото и девојката ненадејно во чуден сплет на околности се запознаваат, па се вљубуваат, па се расправаат поради тоа што едниот или другиот се обложиле за нешто...

Иако е стар повеќе од 60 години, Годзила сеуште владее. После 30 филмови во претежно јапонска продукција, два анимирани од американска продукција, како и најавените продолженија за 2019 и долго очекуваниот дуел со Кинг Конг најавен за 2020 година (тука не смееме, а да не го споменеме и ланскиот Shin Gojira, првично...

Windows 10 уште од првите денови на своето постоење, беше мета на коментари и обвинувања дека недоволно ја штити приватноста на корисниците. Ова трае до ден денес, но Microsoft наскоро ќе го промени во Creators Update, каде корисниците ќе имаат многу поголема контрола и увид во тоа кои нивни податоци ги користи Microsoft. Токму...

Поминаа скоро 5 години откако излезе Prometheus во кината и на луѓе сé уште не им е јасно за што стануваше збор во филмот. Филмот го постави прашањето за потеклото на луѓето, но одговори не даде. За таа цел Ридли Скот донесува продолжение на долго очекуваниот пролог за зачетоците на ксеноморфите. Alien: Covenant...

Снегот, мразот и минусните температури во овој период од годината најмногу проблеми предизвикуваат на учесниците во сообраќајот. Иако фокусот најчесто е ставен на возачите и возењето по снег и замрзнати коловози, сепак Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата подготви корисни...

Нема крај на идеите на маестро Малкович. Кон почетокот на 2016 во медиумите беше објавено дека Џон Малкович напишал и глумел во филм режиран од страна на Роберт Родригез кој во кината ќе се појави во ноември 2115 година. Ако земете предвид дека де факто станува збор за двајца од најоткачените ликови...

Божиќните и Новогодишните празници се период кога најмногу се трошат пари за купување подароци. Купувањето на поклон за Вашите Geek пријатели, дечковци, девојки, родители, деца е тешка задача. Но, тука сум за да Ви помогнам. Во продолжение ќе Ви дадам предлог за 10 gadget-и кои можете да ги поклоните: iPhone Доколку...

Обожавателите на добриот sci-fi филм имаат многу на што да се радуваат во 2017 година. Најавени се продолженија, нови верзии на стари хитови и екранизации на славни книжевни изданија. Момците од CNet се потрудиле да направат листа со 68 наслови кои не очекуваат наредните 365 дена, од кои ние за вас ги издвоивме...

Иновациите околу нас се поприсутни од било кога. Голема заслуга за тоа има „новата“ гранка на технологијата – зелената енергија. Речиси и да нема модерна градба изградена во последниве години која што на еден или на друг начин не се потпира на обновлива енергија, без разлика дали се работи за соларни...

Дојде и крајот на 2016-та година и како што многумина милуваат да кажат, најлудата ноќ во годината. Доколку сте некој што не сака дискотеки, гужви и сака најлудата ноќ да ја помине дома, еве неколку начини: Netflix Netflix оваа година стана достапен и во Македонија. Не дека претходно немаше опција за да гледате...

Што би се случило доколку возилото ви е на автопилот, а пред Вас се случи сообраќајна несреќа? Знаеме дека компаниите вршат најразлични тестирања за најразлични ситуации, но сепак се’ уште постои доза на скептицизам додека сето тоа не се потврди во реалниот свет. За среќа денес преку интернетот...