Ја разгледувате ‘РЕЦЕНЗИИ’ категоријата

Galaxy S7 е еден од најдопадливите смартфони во моментов кај нас, нормално се додека не биде донесен Galaxy S8. Сепак, цената на овие уреди за многу корисници е висока, па за оние на кои најважен им е изгледот и статусот, Samsung ја има “Galaxy A” линијата на паметни телефони, која има скоро подеднаков дизајн на “Galaxy...

Денес кај повеќе од половината корисници кои размислуваат за смартфон од високата класа, изборот паѓа на iPhone или Galaxy S, односно Note. Останатите производители држат многу помал дел од колачот и навистина е реткост да ги видите околу вас. Штета, зошто многу од овие купувачи пропуштаат навистина добри...

Старата добра Motorola, сега под капа на Lenovo, го лансираше веројатно најинтересниот свој смартфон досега. Moto Z линијата можеби не е првиот модуларен смартфон на пазарот, но дефинитивно најкорисен, бидејќи нуди дополнителни “Moto Mods” елементи кои навистина можат да го подобрат, односно прошират целосното...

Играта на Ендер (Ender’s Game) несомнено е дел од „гигантите“ на НФ литературата на 20-от век. Ова дело напишано од Орсон Скот Кард е во ист ранг со Дуна, Господар на прстените, Игра на Тронови, Невромансер и др. романи кои го збогатија жанрот на НФ/Фантазија со својата иновативност, возбудливи приказни...

Минатиот месец, на посебен настан Apple ја претстави најновата генерација од нивниот познат бизнис ориентиран MacBook Pro. Достапен во две големини, 13 и 15 инчи, главната новина која го привлече вниманието на овој лаптоп е замената на горните F копчиња од тастатурата со OLED екран на допир наречен Touch Bar. Се...

iPhone 7 можеби најави револуција на Bluetooth слушалки, но дури и да не планирате да го купите тој телефон, верувајте ми дека откако ќе пробате безжични слушалки, нема да сакате да се вратите на обични. Неодамна купив Ausdom M05 Bluetooth слушалки од Aliexpress и веќе ги користам повеќе од еден месец и сум прилично задоволен...

Повеќето знаеме кој е Едвард Сноуден, човекот кој преку ноќ од тотален анонимец стана најбараниот човек на планетава поради тоа што откри како НСА, ЦИА и ФБИ го шпионираат секое ќоше на светот. За неговото патешествие беше снимен и оскаровскиот документарец Citizen Four, а Сноуден е толку интересна фигура...

  (Рецензијава содржи спојлери, но кому му е гајле) Поминаа 20 години од премиерата на Денот на независноста, филмот кој го гледавме повторно и повторно додека не ни се врежат во меморијата детално сите сцени. Во тоа време не се грижевме дали филмот има добра и логична приказна, туку не интересираа...

Ова е веќе вториот телефон од Lenovo кој го тестираме на Смартпортал. Првиот, Lenovo Vibe S1 не импресионираше со премиум карактеристиките и особено предната камера, која е веројатно една од најдобрите во бизнисот, воопшто. Lenovo Vibe C е друг тип на ѕверка – се работи за телефон кој е дизајниран со цел да има што...

Евтини телефони кои не се од Кина? Да, постои и тоа. BLU Products е производител на паметни телефони од Мајами, Флорида, чија главна цел е да понуди уреди кои изгледаат како да се од повисоките класи, но кои имаат многу ниска цена. Благодарение на Никофон, имав можност да поиграм со два одлични 5 инчни телефони...

Многумина од читателите не знаат, но Lenovo е еден од најголемите производители на паметни телефони во светот, како и најголем производител на компјутери во светот. Се работи за исклучително квалитетен бренд, кој има висок процент на задоволни купувачи. Кај нас и покрај тоа што купувачите му веруваат...

Минатата година со нов и заоблен дизајн доста интересен за публиката, Samsung направи голем ,,бум’’ со тоа што и покажа на конкурецијата дека страните на телефонот освен копчиња за заклучување на телефонот, сликање и зголемување/намалување на звукот, може да содржат и делови од екранот. Samsung Galaxy S6 беше...