Ја разгледувате ‘Настани’ категоријата

После огромниот број на неофицијални информации, најави, шпекулации и слични занимации кои се нормални пред претставување на најпознатите смартфони, конечно Samsung го закажа настанот на којшто ќе го претстави Galaxy Note 8. На поканата за својот традиционален Unpacked настан, како и обично, не пишува за кој...

Скопје, (20.08.2017) Градот Скопје е целосно подготвен за УЕФА Супер Купот 2017 кој ќе се одржи на 8 август во Скопје на националната арена „Филип Втори“. На годинешниов Супер Куп силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Деталите за подготовките...

Преку Turo секој може да го изнајми својот приватен автомобил, но исто така да го изнајми совршениот автомобил за своите потреби Загреб – 17 јуни 2017 – За својот десетти роденден Weekend Media Festival ќе го угости Turo, водечка светска компанија за peer-to-peer споделување на автомобили. Како би го одбележале овој настан,...

Скопје, 14.07.2017 – На 1-ви и 2-ри ноември, Скопје по шести пат ќе биде домаќин на „Самит Македонија 2025“ кој ќе се одржи во Хотел Мериот. Самитот претставува водечка регионална платформа за споделување на последните светски трендови во бизнисот, инвестициите, технолошките иновации и одговорното лидерство. Очекуваме...

Нa панелите ќе се дискутира како Гугл (Google) и Фејсбук (Facebook) влијаат врз рекламниот пазар и како комуникациски се решава кризата во Агрокор (Agrokor)  Загреб, 11. јули, 2017. – Градот Ровињ и неговата стара фабрика за тутун оваа година јубилејно по десетти пат ќе ги здружи љубопитните луѓе желни за нови знаења...

Фондацијата Голдилокс Стејт во следните 12 месеци ќе го имплементира проектот “Мобилен OneStop Кариерен Центар” во 26 општини во Република Македонија со цел да ги зголеми капацитетите на младите и жените и да им помогне да развијат вештини за вработување и самовработување и да придонесе за зголемување...

Една прави, PRIM3D и Ози Фуд Интернационал, три старт-ап бизниси, дел од Акцелераторската програма на ЦЕЕД Хаб Скопје, денеска имаа кратки презентации пред медиумите како подготовка за презентацијата пред инвеститори. Компаниите се учесници во првата Акцелераторска програма создадена за сериозни...

Овој викенд, се оддржа петтото издание на Скопје Стрит Фестивал, кој остави урбан печат на Град Скопје. Фестивалот и оваа година вклучи пет стејџа: графити, стрит бол помеѓу познати скопски кафулиња, денс стејџ во поддршка на Вип и Битрикс, стрит форум заедно со МладиИнфо, музички стејџ и многубројни...

Првата македонска платформа за дизајн на продукти, House of Thousand Designers (HOIOOOD), ги објави првите четири конкурси за дизајн на парчиња мебел: за дизајн на стол, ламба, работна станица и софа. Секој од овие четири конкурси, кои ќе бидат активни до 25 јуни 2017 година, е подржан од различна локална компанија. Односно,...

Жените се најмоќната потрошувачка група, а сепак многу индустрии ги игнорираат или им пристапуваат на целосно погрешен начин Загреб, 1 јуни 2017. – Во 90% од случаевите во многу категории од производите одлуката за купување ја носат жените. Без разлика кој е купувачот, нивниот совет или вето се пресудни...

На 6 јуни, во АБЦ Кафе Бар во Скопје, ќе се оддржи третиот InTech MeetUp. Овојпат, имаме говорници кои ќе ни зборуваат за новитетите во технологијата и гејмингот. На дво-часовниот бесплатен настан, говорници ќе бидат: Митко Цабевски Секогаш во чекор со најновите технологии и демонстрација на високи перформанси...

Затворањето на Лидер Проект го одбележа десеттото јубилејно издание на програмата за бизнис образование која е резултат на македонско-канадска соработка. Учесниците на програмата ги направија нивните финални презентации кои беа потребни за да се потврди со официјален сертификат стекнувањето...