Ја разгледувате ‘Личности’ категоријата

Ко-основачот на Microsoft и еден од највлијателните луѓе на денешницата, Бил Гејтс, изјави дека жали што пристапот до Windows го направил толку иритирачки. Имено, малку е познато дека во првичните верзии на еден од најпопуларните оперативни системи Microsot, симултаното притискање на копчињата Control, Alternative и...

Десеттото издание на Викенд Медиа Фестивал оваа година, од 21. до 24. Септември, во старата фабрика за тутун во Ровињ ќе биде домаќин на голем број интересни предавачи меѓу кои и Николаи Воитиок (Nikolai Voitiouk), Потпретседател на европскиот автобуски оператор Фликсбас (Flixbus) кој овозможува превоз на патници...

Првиот човек на компанијата Apple, Тим Кук објаснува дека цената од 999 американски долари, која потенцијалните сопственици на iPhone X би требало да ја платат, всушност и не е висока, тука реален израз на вредноста на уредот. Практично, таа е одраз на високите барања за нови технологии на лојалните купувачи...

Во рамки на јубилејниот Викенд Медиа Фестивал кој ќе се оддржи од 21. до 24. Септември во старата фабрика за тутун во Ровињ, свое претставување ќе има и Андерс Гранберг (Anders Granberg), Директор на Шведската регионална агенција Нод Пол. Гранберг на фестивалот ќе говори за првиот Фејсбук дата центар надвор...

CEO-то на Microsoft Сатја Надела препорачува 7 книги кои биле клучни во формирањето на неговото размислување, но влијаеле и на работата на самата компанија. Упатените ќе знаат дека откако беше именуван за CEO на компанијата, се случи вистински „пресврт“, а по се изгледа, еден од најуспешните луѓе во моментот...

CEO-то на водечката компанија за производство на чипови за мобилни уреди, Стив Моленкоф вели дека во наредната декада, најмногу иновации ќе има на полето на авто-индустријата. Првиот човек на Qualcomm смета дека авто-индустријата ќе понуди најголем технолошки исчекор наспроти популарното мислење дека...

Борис Ефтимовски, сопственик на специјализираниот портал „Маркетинг365“ и професионалец од областа на маркетингот и односи со јавноста, е избран за нов Претседател на ИАБ Македонија, здружението чија основна цел е развој и унапредување на дигиталниот адвертајзинг пазар. Ефтимовски на позицијата...

„Наредниот глобален лидер нема да биде оној кој ќе поседува најразорно или најкомплексно оружје, туку оној кој ќе се специјализира во технологијата на вештачка интелигенција.“ Ова го изјави претседателот на РФ, Владимир Путин пред учениците од оваа земја кои учествуваат на кариерен форум. -Иднината...

Еден од најпаметните и највлијателни поединци на денешницата, Елон Маск, се осврна на темата која често, се чини, го мачи неговиот бесконечен ум. Имено, се работи за неговата загриеженост, страв, па според некои дури и параноја, од ризиците кои произлегуваат од развојот на вештачката интелигенција(AI). Попрецизно,...

И покрај тоа што многумина го гледаат како најголемиот иноватор, Елон Маск е пред се бизнис човек, кој со сите напредни технологии кои ги промовира, народски кажано сака да заработи и голема сума на пари. Затоа, новите вселенски одела односно скафандери на SpaceX космонаутите ќе бидат функционални,...

20.07.2017., Zagreb – Poduzetnik Tomo Ricov u kavani Johann Franck. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL Десеттиот Weekend Media Festival оваа година се одржува од 21 до 24 септември во просториите на старата фабрика за тутун во Ровињ, под покровителство на Adris групата. Во своето прво десетлетие Weekend има примено вкупно 45.000 учесници: 1.000 предавачи, 35.000 медиумски,...

Глобалниот крем од роботската индустрија и развојот на вештачката интелигенција, предводен од генералниот директор на Тесла, Илон Маск, бара од Обединетите Нации да се забрани развојот и производството на „роботи убијци“. Илон Маск и Мустафа Сулејман од Гугл, ги предводат 116-те врвни светски стручњаци...