Ја разгледувате ‘ИТ’ категоријата

Здраво Игор. Првпат ве запознавме на Social Impact Award, но сеедно, претстави ни го тимот, на што работите, како се споивте за идејата и слично. Нашиот тим работи на развивање на уред кој претставува асистивна технологија за лицата со оштетен вид. Моментално сме 5 луѓе. Бојан и Никола се дипломирани електро-инженери...

Своевремено најголемиот производител на паметни телефони, денес се наоѓа во позиција целосно да го снема од пазарот. Имено, не вклучувајќи ги уредите со Android оперативниот систем, минатата година продадоа само 200.000 смартфони, што е учество на пазарот од само 0,0482% (вкупно продадени 432 милиони смартфони)....

Гордиан, VapourApps, Кликон- инспиративни приказни на Founders Day во четврток! Три успешни бизнис приказни од три претпријатија поддржани од Фондот за иновации и технолошки развој. Претставници на овие македонски стартапи: Гордиан Системи, VapourApps  и Кликон во четврток на Founders Day во Контакт канцеларијата на...

Барселона Шпанија, 06.02.2017 – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics) на овогодинешното издание на Еурофорум, кое се одржа во Барселона, демонстрираше дека нивинте иновации придонесуваат за олеснување и подобрување на секојдневието на своите потрошувачи. Како лидер во креирањето на Екосистеми...

Компанијата ИТД  Дистрибуција ја прослави 10 –годишнината од своето постоење во Македонија.  Својата јубилејна годишнина, компанијата заедно со вработените и долгогодишните партнери и соработници од земјата и од странство ја одбележа со свеченост организирана по тој повод изминатиот петок (03.02.2017) ...

Најголемиот кинески производител на паметни телефони се чини конечно најде начин како подлабоко да се пробие на американскиот пазар. Имено, тие го најмија Џастин Лонг како заштитно лице на компанијата, кој на јавноста во Северна Америка е познат по рекламите и кампањата за Macintosh компјутерите на...

Сеавус Инкубатор во соработка со  Мајкрософт Македонија ги канат сите ИТ стартапи на првата презентација на програмата „БизСпарк“ во среда од 17:30 часот во просторите на инкубаторот.   Програмата која е започната на глобално ниво пред неколку години, за првпат оваа година е достапна за македонските...

Brainster.io е база од 250 онлајн алатки и ресурси од областа на стартапи, маркетинг, дизајн, кодирање, UX, UI, и продуктивност кои се бесплатни за користење. Без разлика дали сте маркетер, професор, студент, претприемач, дизајнтер или програмер, преку оваа платформа ќе ги надградите своите вештини и ќе заштедите...

Lenovo Macedonia месецов организира наградна игра, во која може да добиеш прекрасен Moto Z Play смартфон. Играта е многу едноставна, единствено што треба да направиш е да ја посетиш страницата http://lenovomoto.mk/mk/game/, да го одбереш својот омилен Moto Mode и да го “споиш” со Мото Z смартфонот. Moto Z е неверојатен смартфон...

Приказната на една од најуспешните компании на денешницата е како бајка за денешните старт-ап компании. Една гаража, многу ентузијазам, желба за успех, иновативност, идеја, дрога, пријателство … Но, почетоците беа тешки за компанијата од Купертино, Калифорнија. Основањето на Apple и првите компјутери Пред...

Сеул, 23 јануари, 2017 – По изминативе неколку месеци детално истражување, денес Самсунг Електроникс (Samsung Electronics) на прес конференција за медиуми која се одржа во Сеул (Кореа) ја објави причината за инцидентите со Note7 уредите и мерките кои се превземаат за да се спречи повторување на проблемот во иднина....

Скопје, 18. Јануари, 2017 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd), светски лидер во напредната технологија на полупроводници, денес го објави своето учество во Прогресивниот Програм за ПолуПоводници на Ауди (Audi Progressive SemiConductor Program – PSCP) како партнер добавувач на Ексинос (Exynos) процесори – нивното...