Ја разгледувате ‘Други’ категоријата

Кинескиот интернет гигант Tencent купи 5% од акциите на Tesla. Tencent е познат по кинеската апликација за пораки WeChat. За овие 5% акции кинезите платија 1,8 милијарди долари, со што станаа соптвеници на околу 8,2 милиони акции. Инаку ова е втора поголема инвестиција на Tencent во американска компанија. Првото инвестирање...

Mакедонското креативно студио BTS Art Factory, или BTSAF, пред два дена го објави најновиот проект BTSAF 5.0. Станува збор за целокупен редизајн на online претставување на брендот, со ново лого и нов веб-сајт. Во морето од веб сајтови и стартапи, да се биде автентичен е навистина предизвик. Затоа, тимот во својата...

После основањето на компаниите Tesla, SpaceX и SolarCity, на ред за Елон Маск е нова компанија. Neuralink е компанијата и истата ќе се посвети на технологии за поврзување на човечкиот мозок со компјутер. Маск неколку пати претходно кажа дека на некој начин веќе сме поврзани со дигиталните уреди, но проблем претставува...

Скопје, (28.03.2017) Скопје заедно со Белград, Берлин, Њу Јорк, Москва, Сао Паоло и други светски метрополи го прослави Air Max Day. Мистериозната џиновска кутија која една недела го привлекуваше вниманието на илјадници луѓе, денес по повод триесеттиот роденден на Air Max беше отворена! Во неа се криеше уникатен...

Мотоциклистите спаѓаат во групата на учесници во сообраќајот кои најмногу се изложени на опасности во сообраќајот и кај кои што ризикот за здобивање на смртоносни повреди во случај на сообраќајна незгода е исклучително висок. Во 2016 година, од 165 загинати лица во сообраќајни незгоди, 13 се мотоциклисти,...

IKEA развива систем за паметно осветлување. Со ова компанијата конечно се насочува кон автоматизација на домовите, нешто што се очекуваше веќе подолго време. Шведската компанија претстави нова линија на производи наречени Trådfri, што значи „безжично“ на шведски. Овие производи беа претставени во...

Скопје, (23.03.2017) Во Македонија се развива нова урбана приказна во оптичкото поле. Секој се грижи за својот вид без оглед дали станува збор за заштита од сончевите зраци или  за оптика на видот. Dioptra Optics се најдобрите оптики во Македонија каде што се нуди голем избор на очила од реномирани светски брендови....

Моментално се одвива вистински натпревар за тоа кој прв ќе успее да направи супербрз транспортен систем за комерцијални потреби. Hyperloop Transportation Technologies најавија дека веќе започнале со производство на првата патничка кабина. Истата ќе биде готова и претставена во 2018 година. Како што знаеме веќе подолго...

Софтверскиот гигант изминативе неколку години, исто како и неговите конкуренти, имаше особено голем проблем со решенијата кои ги нудеше на кинескиот пазар. На пример, пред неколку години во Кина беше забранет Windows 8 поради загриженост од намалена безбедност, за што кинеската влада лансираше анти-монополска...

Две големи компании како што се Nvidia и Bosch се заинтересирани за пазарот на автономни возила. Се чини дека Nvidia избра одличен партнер којшто соработува со најголемите автомобилски компании и кој што може да ја внесе Nvidia на голема врата во автомобилскиот свет. Целта на оваа соработка е создавање на...

Tesla планира да ја прекине продажбата на нивниот најевтин автомобил Model S 60 и Model S 60 D, почнувајќи од 16-ти април оваа година. Овој нивни модел започна со продажна цена од 68.000 долари и нуди 60 киловатна батерија. Сега Model S возилата ќе бидат достапни само со 75 киловатни батерии. Главната причина за ова е...

Макпетрол АД продолжува со инвестицискиот циклус и непрекинато инвестира во сопствените капацитети со цел на верните потрошувачи да им овозможи нови содржини како полесно би патувале низ територијата на нашата држава. Денеска во 12 часот, свечено беше отворена новата бензинска станица Ќојлија,...