Ја разгледувате ‘КОМПАНИИ’ категоријата

Кинескиот интернет гигант Tencent купи 5% од акциите на Tesla. Tencent е познат по кинеската апликација за пораки WeChat. За овие 5% акции кинезите платија 1,8 милијарди долари, со што станаа соптвеници на околу 8,2 милиони акции. Инаку ова е втора поголема инвестиција на Tencent во американска компанија. Првото инвестирање...

Mакедонското креативно студио BTS Art Factory, или BTSAF, пред два дена го објави најновиот проект BTSAF 5.0. Станува збор за целокупен редизајн на online претставување на брендот, со ново лого и нов веб-сајт. Во морето од веб сајтови и стартапи, да се биде автентичен е навистина предизвик. Затоа, тимот во својата...

После основањето на компаниите Tesla, SpaceX и SolarCity, на ред за Елон Маск е нова компанија. Neuralink е компанијата и истата ќе се посвети на технологии за поврзување на човечкиот мозок со компјутер. Маск неколку пати претходно кажа дека на некој начин веќе сме поврзани со дигиталните уреди, но проблем претставува...

Скопје, (28.03.2017) Скопје заедно со Белград, Берлин, Њу Јорк, Москва, Сао Паоло и други светски метрополи го прослави Air Max Day. Мистериозната џиновска кутија која една недела го привлекуваше вниманието на илјадници луѓе, денес по повод триесеттиот роденден на Air Max беше отворена! Во неа се криеше уникатен...

Прв светски cinema-ready LED дисплеј кој ќе ја импресионира публиката со извонредна боја, светлина и контраст Лас Вегас, 28. Март, 2017 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) го претстави својот најнов визуелен дисплеј – Samsung Cinema Screen. Како прв светски High Dynamic Range LED театарски дисплеј, кино екранот обезбедува...

Мотоциклистите спаѓаат во групата на учесници во сообраќајот кои најмногу се изложени на опасности во сообраќајот и кај кои што ризикот за здобивање на смртоносни повреди во случај на сообраќајна незгода е исклучително висок. Во 2016 година, од 165 загинати лица во сообраќајни незгоди, 13 се мотоциклисти,...

IKEA развива систем за паметно осветлување. Со ова компанијата конечно се насочува кон автоматизација на домовите, нешто што се очекуваше веќе подолго време. Шведската компанија претстави нова линија на производи наречени Trådfri, што значи „безжично“ на шведски. Овие производи беа претставени во...

Скопје (28.03.2017) 29от Меѓународен саем на книгата, 20от Меѓународен саем за образование и кариера и Скопје травел маркет започнуваат на 4ти април и ќе траат сè до 10ти април 2017 на Скопски саем. Овие денови на Скопски саем се резервирани за сите чија имагинација талка, кои отвораат нови поглавјa и кои сакаат...

Елон Маск повторно стравува и предупредува дека вештачката интелигенција може да биде фатална за човечкиот род. Според него, една од можните варијанти за да се избегне уништување на луѓето е колонизација на Марс, нешто на кое што работи веќе неколку години наназад со неговата компанија SpaceX. Многу...

Во организација на Британскиот Совет во Македонија и ЊуМенс Бизнис Акцелераторот изминатиов викенд (24 и 25 март 2017) во просториите на акцелераторот се одржа натпревар на 12 стартапи од Западен Балкан, и тоа од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и Албанија. Лидерите на стартап тимовите претходно...

Светот сака да дознае колку што е можно повеќе детали за новиот Model 3 на Tesla. А овие детали пак, никој подобро не може да ги објави од Елон Маск. Тој преку неколку пораки на Twitter успеа до некаде да ги задоволи апетитите на љубопитните коишто со нетрпение очекуваат да го видат овој нов модел на Tesla. Маск...

Скопје, (23.03.2017) Во Македонија се развива нова урбана приказна во оптичкото поле. Секој се грижи за својот вид без оглед дали станува збор за заштита од сончевите зраци или  за оптика на видот. Dioptra Optics се најдобрите оптики во Македонија каде што се нуди голем избор на очила од реномирани светски брендови....