Ја разгледувате ‘Паметни часовници’ категоријата

Apple веќе неколку години немаше импресионирано со некој нов производ – се чини дека сите уреди кои ги претставија беа само подобрување на претходниците, без некоја поголема иновација или нови функционалности. iPhone X целосно го промени ова – цел интернет сѐ уште зборува за овој смартфон, но јас...

Доколку сакате да бидете како протагонистите од најдобрите научно – фантастични филмови и да зборувате на вашиот часовник, наместо на голем паметен телефон, во моментов имате само неколку паметни часовници на избор (од кои поголемиот дел се евтини, кинески копии на оригиналите). Сепак, отсега...

Оние кои почесто се занимаваат со фитнес активности и нивно мерење, многу добро им е познато името на компанијата Fitbit, која стои зад едни од најдобрите фитнес тракери кои можат да се носат околу раката. Сепак, и покрај тоа што се познати по такви уреди, досега тие немаа вистински паметен часовник...

Берлин / Скопје, 30. Август, 2017 – Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес ги претстави трите нови уреди во своето портфолио на водечки уреди за носење: Gear Sport, стилски и елегантен, водоотпорен паметен часовник со фокус на фитнес; Gear Fit2 Pro, надградена GPS спортска алка со паметни функции и Gear IconX,  втора...

Како што и претходно очекувавме, новите iPhone модели ќе бидат претставени на специјален настан на 12 септември во Купертино. Ова се’ уште не е официјално потврдено од Apple, но веќе го јавуваат многу различни сигурни извори и скоро со сигурност можеме да кажеме дека тоа ќе биде датумот кога ќе го видиме...

Иако паметните часовници како уреди не ја добија популарноста која се очекуваше да ја добијат, Samsung е супер агресивен со нив. Тие сега лансираат нови два модели – Gear Sport и новиот Gear Fit2 Pro. И двата модели имаат слични карактеристики и можности, но имаат целосно различен дизајн – првиот изгледа...

Samsung Gear S серијата се веројатно најдобрите паметни часовници на пазарот, пред се поради нивниот флуиден интерфејс и одлична изработка. Сепак, полнењето на еден таков часовник може да претставува проблем, бидејќи мора да го ставите во посебна лулка која го прави тоа. Од наредната генерација на паметниот...

Веќе многу пати на нашиот портал имаме пишувано дека иднината на медицината е во уреди кои ќе ги носиме со нас или на нас и кои цело време ќе прават мониторинг на организмот. Вакви уреди се достапни и денес, само се’ уште не е развиен софтвер кој целосно може да ги искористи можностите на сензорите...

Casio е производител кој е познат по своите Pro Trek робусни часовници, кои треба вистински да се помачите за да ги уништите – можат да издржат скоро сѐ што ќе им приредите. Таа експертиза, Casio ја префрла и кај паметните часовници, поточно новиот Casio WSD-F20 часовник со Android Wear оперативен систем. Како и своите...

Базел, Швајцарија, 23. Март, 2017 – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) оваа година има чест и привилегија да биде дел од саемот “Baselworld 2017“ и со претставувањето на своето портфолио Gear паметни часовници да го премине јазот помеѓу високата технологија и наследеното знаење за швајцарската...

Паметните часовници можеби не успеаја кај пошироката публика, но тие се дел од скоро секој малку посериозен фитнес зависник. Затоа, производителите нивните паметни часовници се повеќе ги насочуваат токму кон таа публика, а последен во линијата е Huawei, кој на MWC ќе го претстави Watch 2, часовник што ќе...

Кинескиот гигант ќе има прилично голем настап на Mobile World Congress во Барселона. Покрај Huawei P10 и P10 Plus смартфоните од високата класа, нивниот извршен директор Ричард Ју преку Weibo најави дека тие ќе претстават и нов паметен часовник наречен Huawei Watch 2.0. Ова е и очекувано, бидејќи Google го најави новиот Android Wear...