Ја разгледувате ‘Останати’ категоријата

Се поблиску сме до денот на претставувањето на долго очекуваната Ryzen серија на процесори од AMD и секој ден протекуваат се повеќе и повеќе податоци за новите процесори кои продолжуваат да не изненадуваат со перформансите и цените. Ако минатиот пат ги разгледавме цените и перформансите на процесорите...

Asus Crosshair VI Hero Asus Prime X370-PRO Asus Prime B350-PLUS Asus Prime B350M-A Chipset X370 X370 B350 B350 Overclocking Yes Yes Yes Yes CrossfireX/SLI Yes Yes TBC* TBC* PCIe 3 (Graphics) x16 Lanes x16 Lanes x16 Lanes x16 Lanes PCIe 3 (Storage + I/O) x8 Lanes x8 Lanes x8 Lanes x8 Lanes PCIe 2 x8 Lanes x8 Lanes x6 Lanes x6 Lanes USB 10 USB 3.1 Gen1, 2 USB 3.1 Gen2, 6 USB 2 6 USB 3.1 Gen1, 2 USB 3.1 Gen2, 6 USB 2 MSRP $209 $149 $89 $69 Четири модели на Asus матични плочи се спремни...

Мислите дека вашата гејмерска Core i7-ка е супер моќна? Помислите повторно – новиот Intel Xeon E7-8894 процесор е вистинско чудовиште од чип, кој буквално ги смачка сите останати чипови на бенчмарковите досега, дури и својот моќен претходник Xeon E7-8890 v4. Сепак, ова е процесор кој нема да биде наменет за домашните...

Western Digital е апсолутно најпознатиот бренд за производство на HDD хард дискови во последниве деценија и повеќе. Сепак, тие само неодамна почнаа да произведуваат и развиваат SSD дискови – многу покасно од главните конкуренти. Ова не значи и дека не се конкурентни – тие веќе развија 3D NAND чип во соработка...

Веќе знаеме дека AMD на почетокот на март треба да ги претстават долго очекуваните Ryzen процесори кои треба да влезат во директен судир со Intel моделите од сите класи. Одредени извори на интернет тврдат дека протекле податоци скоро за целата Ryzen серија на процесори каде ќе има модели со 4 јадра и 4 треда,...

Веќе подолго време се очекува од AMD претставувањето на новата серија 14nm процесори Ryzen кои треба да претставуваат сериозна конкуренција на доминацијата на Intel на пазарот на десктоп, мобилни и серверски процесори, а со тоа и да го балансираат малку пазарот. Крајот на февруари, почетокот на март би требало...

Raspberry Pi е најуспешниот мини компјутер на пазарот од едноставна причина што е многу лесен за користење и исклучително евтин. Сепак, многу корисници сакаат повеќе од перформансите кои тој може да ги понуди и за нив, Asus го лансира Tinker Board, кој има многу подобри перформанси од својот главен конкурент. Како...

Сите кои сакаат во дневната да го имаат најтенкиот телевизор на светот, потенок и од постер со рамка, ќе мора да издвојат значителна сума на пари. Што беше и очекувано за модели кои ги поместуваат границите. Новите телевизори од W серијата на LG се само 2,57 милиметри тенки – тоа е скоро тројно помалку...

Intel и AMD имаат чипови кои се наменети за да им биде сменета стандардната тактова брзина со што би имале мало подобрување во однос на стандардните заклучени чипови. Кога станува збор за оверклокување скоро се што содржи еден систем може да биде оверклокувано, од процесор и графичка карта до чипсет...

Помисливте дека вирусите се минато? Да, можеби онака како што сме ги научиле од времето на Windows XP, кога ни го закочуваа компјутерот и правеа хаос во регистрите, но тие еволуираа во нешто што може многу полесно да им донесе пари на хакерите. “Ransomware” е најчестата појава денес и на неа веќе не се имуни...

Годинава на CES 2017 беа претставени голем број на лаптопи со неверојатни перформанси благодарение на ефикасноста на новата Pascal архитектура на Nvidia и процесорите на Intel со неверојатно ниска потреба за струја, но одлични перформанси. Asus ROG GX800, самото име ја дава намената на лаптопот дека е гејминг модел,...

Воденото ладење е желба на секој ентузијаст за компјутери поготово ако се во прашање врвни компоненти кои би извадиле подобри перформанси ако се држат на поубава температура од воздушно ладење. Големите предности кај воденото ладење се поубавите перформанси, потивка конфигурација и поубава естетика,...