Ја разгледувате ‘Мобилни и таблети’ категоријата

BlackBerry можеби се откажа од производството на паметни телефони, но нивниот партнер од Кина TLC кој сега е задолжен за тоа, врши одлична работа. Тука особено мислам на KEYOne, модел кој ги има сите карактеристики на еден BlackBerry уред, како високо квалитетна изработка и хардверска тастатура, а доаѓа со Android...

Creators Update веќе почна да биде достапен за компјутерите, лаптопите и таблетите, а сега го добиваат и оние (малку) корисници со Windows 10 Mobile (верзија 15063.251). Сепак, за прв пат од лансирањето на Windows 10 Mobile, голем број на уреди се тргнати од листата за надградба и тоа многу популарни, како Lumia 930 и 1520. Всушност, листата...

Acer можеби не е првото име кое паѓа на памет кога студентите и учениците размислуваат за нов лаптоп или пак хибриден модел (таблет/лаптоп) со Windows 10, но Switch серијата на овој производител веќе неколку години нуди одличен спој на перформанси, квалитет и цена. Сега, тие лансираат нови модели, кои се насочени...

Galaxy Note 7 е дефинитивно едно од најголемите промашувања во мобилната индустрија, иако кога беше лансиран, овој смартфон ветуваше навистина многу. Проблемите со батеријата сепак целосно го прекинаа неговото производство, бидејќи Samsung не успеа да најде навремено решение. Сепак, како што беше и претходно...

Јапонската компанија NuAns лани лансираше многу интересен смартфон. Neo е уред со многу комбинации на бои и материјали за задниот дел, што е одлична вест за оние со истенчен вкус за модата, боите и материјалите. Сепак, негов главен недостаток беше тоа што се испорачуваше само со Windows 10 Mobile, оперативен...

Galaxy S8 е дефинитивно дизајнерски најимпресивниот смартфон кој излезе годинава – има исклучително мала рамка во горниот и долниот дел и заоблен дисплеј од страните. Сепак, според нови информации Samsung веќе работи на смартфон кој ќе биде заоблен на сите страни, што значи дека нема да има воопшто рамка...

iPhone 8 ќе биде најголемиот скок во серијата на најпопуларниот смартфон на планетата и токму поради тоа, според информациите кои ги добиваме, производството ќе биде одложено за два до три месеци подоцна, иако телефонот ќе биде претставен во септември. Имено, iPhone 8 ќе има многу новитети, како OLED дисплеј...

Отприлика 5 месеци пред да биде претставен iPhone 8, на интернет мрежата протекоа фотографии од макетата на овој телефон (благодарение на Бенџамин Гескин од твитер). Ова е премногу рано за вакви фотографии и сликите земете ги со голема задршка, но како и да е, тие можат да бидат показател за тоа кон што...

Во време кога хит кај сите производители е да се направи смартфон со што помала рамка околу дисплејот, HTC веројатно ќе оди по друг пат. Имено, наследникот на HTC One е потврдено дека ќе има технологија за препознавање на притисок од страните на телефонот, која ќе овозоможи неколку интересни функционалности. Идејата...

Galaxy S8 серија – нов начин за интеракција на корисниците со своите уреди Скопје, 20. Април, 2017 – По светската премиера, Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co. Ltd.) ги претстави своите најнови паметни телефони, уредите Галакси С8 (Galaxy S8) и Галакси С8+ (Galaxy S8+) и на Македонскиот пазар. На настанот кој се одржа денес...

Ако сакате смартфон од високата класа, но немате доволно средства за етаблираните смартфони како Galaxy S8 или iPhone 7, на помош доаѓаат кинеските производители. Тука особено мислам на Xiaomi, кој повторно изненадува со супер моќен смартфон од високата класа, за кој нема да треба да подигнете кредит за да...

Windows 10 Mobile можеби не е целосно мртов оперативен (еко) систем, но дефинитивно виси на конец. За ова доказ е што многу популарни Lumia уреди кои досега добиваа нови надградби, веќе нема да бидат поддржани, освен за сигурносни надградби. Тука спаѓаат и смартфони како Lumia 930 и Lumia 1520, кои сѐ уште се популарни...