Ја разгледувате ‘Геџети’ категоријата

Shark Tank е реално шоу на американската мрежа ABC, која функционира по форматот на Dragons’ Den од Јапонија, каде претприемачи и иноватори пичуваат идеи за продукти пред панел од инвеститори „ајкули“, кои одлучуваат дали да инвестираат во нивните идеи. После 8 сезони, ова реално шоу има произведено неколку...

Некои од поновите лаптопи од повисоките класи имаат камери кои можат да направат 3D слика од лицето на корисникот и веднаш да го отклучат оперативниот систем кога тој стои пред него. Ова е всушност една од најкул работите претставени со Windows 10, која користењето го прави многу полесно. Отсега, овие...

Без разлика дали имате на пример MacBook Air на кој што работите канцелариска работа, гледате филмови и слушате музика, или пак имате MacBook Pro 15” со ретина дисплеј на кој што едитирате видео записи, програмирате или пак креирате музика, скоро секој корисник на Apple компјутер се смета себеси за напреден корисник...

Луѓето кои носат очила редовно се соочуваат со проблемот да немаат очила со кои ќе можат добро да гледаат во сите ситуации. Многу често, тие имаат едни очила за гледање далеку (на пример телевизија) или за гледање близу (на пример читање или гледање во смартфонот). Овие проблеми сепак може да бидат...

Социјалните мрежи се место каде секојдневно се споделуваат огромен број на фотографии од секакви настани, битни и небитни. Имате луѓе кои споделуваат слики од нивните домашни миленичиња, некои сакаат да сликаат прекрасни пејзажи, зајдисонце и изгрејсонце, плажи, селфиња, имате и такви кои споделуваат...

Програмирањето скоро сигурно ќе стане дел и од основното образование кај децата, бидејќи во иднината ќе биде многу поважно од некои предмети што сме ги изучувале досега. За полесно изучување на оваа проблематика неколку компании имаат различни решенија, но нова компанија на Indiegogo го има најинтересното...

Уредите за гледање на виртуелна реалност се уште се во зачеток и доказ за тоа е што се претерано големи и тешки, што ги прави неудобни за долго користење. Dlodlo има решение за ова – VR уред кој е многу поблизу до стандардни очила отколку кутија која треба да ја ставите на главата. Dlodlo уредот не е нов –...

И покрај тоа што со популаризирањето на “Cloud” сервисите продажбата на уреди за складирање податоци опаѓа, се уште има пазар за оние со поголем капацитет. Ова особено важи за преносните решенија, како новиот DataTraveler Ultimate GT мемориски стик на Kingston, кој во најголемата верзија може да собере неверојатни...

Производ за нега на лицето со многу мали иглички и камера за паметниот телефон која може да ви каже каде ќе се појават акни? Да, инкубаторот C-Lab на Samsung ќе претстави и вакви производи во 2017 година (еве што претставија лани), кои сигурно нема да направат револуција, но се доволни да покажат дека корејскиот...

Магнетната левитација, покрај употребите кај возовите, полека наоѓа примена и во други уреди, како на пример Bluetooth звучниците. Вакви модели веќе има неколку на број на онлајн продавниците како Amazon, Ebay и AliExpress, а во трката влегува и LG, кој ќе претстави лебдечки звучник на CES саемот во Лас Вегас. Звучникот...

И покрај тоа што очекувавме Microsoft Home Hub да биде само софтверски сервис кој ќе им биде достапен на сите корисници на Windows 10 компјутер, сега знаеме дека оваа можност ќе се прошири и во паметен звучник за домот. Samsung ќе биде првиот производител кој ќе лансира ваков уред со Cortana, дигиталниот асистент на...

Веројатно поради проблеми со синхронизација на звукот на двете слушалки, Apple ги одложи лансирањето на Airpods – тие требаше да се продаваат уште во октомври. Сега сепак Airpods се конечно достапни за нарачка, а првите примероци во САД ќе пристигнат кон крајот на месецов. Кај нас веројатно ќе ги видиме после...