Ја разгледувате ‘Десктоп и лаптоп’ категоријата

Десктоп компјутерите полека, но сигурно стануваат уреди кои се насочени кон помал, специјален број на купувачи и новата Z Workstation серија на HP не се ни обидува да го промени тоа. Овие машини се супер моќни и имаат неверојатно големи можности за надградување со помоќни компоненти, но се премногу скапи...

Кинескиот Xiaomi е прилично импресивен во настапот на пазарот на смартфони, со своите брзи, одлично изработени и евтини уреди, но сега тие сакаат да земат поголем дел од колачот и кај лаптопите. За таа цел тие спремија професионален лаптоп со Windows 10, кој директно ќе се натпреварува со Apple MacBook Pro и Windows...

Acer можеби е производител кој не е присутен со иновации во мобилната технологија, но затоа имаат што да покажат со својата Predator гејмерска линија на компјутери. Неодамна, тие покажаа чудовиште од лаптоп со 21 инчен заоблен и супер широк дисплеј и механичка тастатура, а сега претставуваат десктоп гејмерска...

Како одговор на Threadripper чиповите на AMD, кои доаѓаат во верзии со 8, 12 и 16 јадра, Intel го лансира својот најмоќен Core i9-7980XE чип, кој има масивни 18 јадра и можност за 36 виртуелни јадра. Според сите бројки кои ни ги претстави Intel ова дефинитивно ќе биде еден од најмоќните процесори достапни на пазарот, но неговата...

На запад, особено многу се развиени сервисите кои го испитуваат квалитетот на производите кои се продаваат, односно солидноста(колку еден производ може да се расипе во одреден рок). Consumer Reports е најпопуларниот ваков сервис во САД и според него, Surface линијата на Microsoft не е препорачлива бидејќи не е доволно...

Минативе две години AMD излезе во пресрет на многу гејмери со поплиток џеб со своите RX графички картички. Сепак, оние кои сакаа максимум перформанси, секогаш се одлучуваа за Nvidia GTX 1080 или 1070, модели кои беа многу подобри од се што имаше да понуди AMD. Ова ќе се промени со RX Vega графичките на AMD, кои според...

Многумина очекуваат дека првиот таблет/смартфон со дисплеј кој може да се свитка ќе биде претставен од Samsung или пак од Microsoft (митскиот Surface Phone), но по се што видовме досега, Lenovo ја има доведено оваа технологија најблизу со сериско производство. Имено, тие сега извадија ново видео од таблет кој ќе може...

Годинава бевме сведоци на големо покачување на бројот на јадрата во процесорите наменети за компјутерите, што беше иницирано од AMD и нивните нови Ryzen чипови, кои не само што се рамо до рамо во поглед на перформансите со оние на Intel, туку се и поевтини кога ќе се споредат со еквивалентните модели на...

Досега безжично полнење на нашите паметни и преносни уреди беше повеќе „контактно полнење“. Поточно смартфоните кои го поддржуваа, мораше да ги легнете на некаков тип на безжичен полнач за да можат да се наполнат. Сепак, Dell е првиот производител кој во својот Latitude 7285 таблет/лаптоп вградува нов...

Компанијата ORWL има за цел да го направи најбезбедниот компјутер на пазарот. Тие досега веќе лансираа еден модел, кој за да го вклучите, мораше да имате физички клуч. Без него, по неколку обиди за вклучување компјутерот целосно се исклучува и ги брише сите податоци, што го прави овој компјутер еден...

Многумина од посетителите на овој сајт сигурно прво ги гледаат спецификациите кога купуваат нов монитор за својот десктоп компјутер. За нив, новите монитори на AOC кои се направени во соработка со Studio F.A. Porsche и не се особено интересни, бидејќи не нудат особено високи перформанси. Сепак, не може да...

Изминативе неколку години AMD се чинеше целосно ќе пропадне на пазарот на процесори за десктоп и лаптоп компјутери и Intel ќе остане како единствен играч. Сепак, Ryzen линијата се покажа како многу успешна, ако гледаме по тоа колку нови компјутери се поминуваат на бенчмарк мерењата на Passmark. Секако, овие...