Ја разгледувате ‘ХАРДВЕР’ категоријата

Еден од најголемите кинески производители на паметни телефони, кој имаше особено успешна 2016 година, на MWC во Барселона ќе претстави нова технологија за камерите која ќе ја употребува во своите уреди. Oppo ја претставува оваа камера како супер иновативна, која на корисникот ќе му овозможи да фотографира...

Продажбата на таблети на светско ниво константно паѓа, но Apple не застанува да иновира во овој сектор. Тие наредниот месец планираат да лансираат дури четири нови модели на iPad, кои треба да ги покријат сите потреби на купувачите. Сите модели ќе имаат различна големина на дисплеите. Најмалиот “mini”...

Windows 10 преносните уреди полека но сигурно стануваат важен дел од MWC во Барселона, саем кој до пред неколку години беше ексклузивно користен за нови паметни телефони. Годинава и Samsung ќе учествува во Windows 10 лудилото на таблет/лаптопи, со нов модел наречен Galaxy Book. Засега немаме длабоки информации за овој...

Денес скоро ексклузивно пишуваме за тоа што ќе ни донесе Samsung Galaxy S8, како и новиот LG G6. Можеби за ова е крив HTC, кој од најпопуларен Android производител, во последниве години стигна да не е во мислите на купувачите поради недостаток на иновации и можности кои ќе го диференцираат од останатите производители,...

Microsoft, а особено Surface тимот, се одлични во криењето на информации за нови производи. Така, за скоро сите Surface производи досега, јавноста немаше претстава какви ќе бидат и какви можности ќе имаат. За Surface Pro 5 сепак барем може да претпоставиме, бидејќи ќе биде еволуција на дизајнот на Surface Pro 4. Информациите...

Годинава, двата најпопуларни смартфони на планетата, Galaxy S и iPhone, треба да добијат прилично големи надградби и подобрувања, кои сега дознаваме дека веројатно ќе бидат придружени со многу повисока цена во однос на актуелните модели, која во САД би била блиска до 1.000 долари, а кај нас веројатно и над...

Многу компании минативе неколку години се обидоа да ја разнишаат доминацијата на Android и iOS – Microsoft со Windows Phone, Blackberry со својот еко систем, Samsung со Tizen и дури и Ubuntu. Сепак, тие не само што не успеаја, туку како никогаш досега, во 2016 година Android и iOS имаа апсолутна доминација на пазарот, која најверојатно...

Во моментов, играчките конзоли како Xbox One S и PlayStation 4 Pro заостануваат во графичките перформанси споредено со гејмерските компјутери, особено по лансирањето на новите графички картички на Nvidia и ATI. Сепак, во јуни Microsoft ќе ја направи нивната конзола многу помоќна, претставувајќи го долго најавуваниот...

Се поблиску сме до денот на претставувањето на долго очекуваната Ryzen серија на процесори од AMD и секој ден протекуваат се повеќе и повеќе податоци за новите процесори кои продолжуваат да не изненадуваат со перформансите и цените. Ако минатиот пат ги разгледавме цените и перформансите на процесорите...

Корејскиот гигант нема да го претстави новиот Galaxy S8 на MWC во Барселона, како што тоа го правеше досега, но затоа таму тие ќе дадат дефинитивна потврда за датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот знаменосец. Според претпоставките, тоа би можело да се случи на крајот од Март или почетокот на...

Љубителите на Apple производите, таканаречените Apple fanboys, со нетрпение го очекуваат најновиот iPhone, кој треба да биде јубилеен, бидејќи изминаа точно 10 години откако Steve Jobs за прв пат го претстави револуционерниот уред. Но, iPhone-от е до таа мера искомерцијализиран што никој не може да остане рамнодушен...

Asus Crosshair VI Hero Asus Prime X370-PRO Asus Prime B350-PLUS Asus Prime B350M-A Chipset X370 X370 B350 B350 Overclocking Yes Yes Yes Yes CrossfireX/SLI Yes Yes TBC* TBC* PCIe 3 (Graphics) x16 Lanes x16 Lanes x16 Lanes x16 Lanes PCIe 3 (Storage + I/O) x8 Lanes x8 Lanes x8 Lanes x8 Lanes PCIe 2 x8 Lanes x8 Lanes x6 Lanes x6 Lanes USB 10 USB 3.1 Gen1, 2 USB 3.1 Gen2, 6 USB 2 6 USB 3.1 Gen1, 2 USB 3.1 Gen2, 6 USB 2 MSRP $209 $149 $89 $69 Четири модели на Asus матични плочи се спремни...