Ја разгледувате ‘АКТУЕЛНО’ категоријата

Потрошувачите можат да го бараат и да го добијат првиот врвен модел на Huawei во Нептун, непосредно пред официјалниот почеток на продажбата во Македонија  Скопје, 21 ноември 2017 година – Почнувајќи од вчера започнува пред-нарачката на главниот уред од новата серија Mate – Huawei Mate 10 Pro. Врвниот модел...

Смартфонот со двојна предна и основна камера е достапен на македонскиот пазар Скопје, 16 ноември, 2017 г. – Доставите на lite моделот од новата Mate 10 серија почнаа да се појавуваат на македонскиот пазар. Mate 10 lite, кој освен со двојна предна и основна камера, се разликува со сериозна продуктивност и прв...

Како задоволен корисник на Galaxy S7 помалку од една година, не ни размислував да купам нов телефон. Новите S8-ци, како и новиот Note8 дефинитивно ми го привлекоа вниманието, меѓутоа реков ајде ќе издржам уште некој месец, па ќе размислувам кој од овие телефони да го купам. Не размислував за промена на производителот,...

  Скопје, 01.11.2017 — На отварањето на шестиот по ред годишен Самит во организација на Македонија2025 се презентираа „Најдобрите практики на успешните малите држави“, преку исклучителните говори на Суан Хианг Ли, претседател на Одборот за економски развој во Сингапур и Пјер Гурџијан, партнер во Руско-Ерменска...

WeTalkIT заедницата на млади IT ентузијасти, овој пат во соработка со Skopje Legal Hackers, денес официјално го лансираат новиот проект наречен “Правен Калкулатор”. Со единствена цел да придонесат за позитивни промени во општеството и да им помогнат на своите сограѓани, тие ја изработија алатката „Правен Калкулатор“...

Смартпортал е во Минхен, на официјалниот медиа настан каде најголемиот кинески бренд го претстави новите Mate и 10 Pro, нивните најдобри смартфони досега, кои покрај извонредниот дизајн со многу мала рамка околу дисплејот, носат супериорни перформанси, камера со најбрза бленда досега и првиот мобилен...

Како и што очекувавме, Google на 4ти октомври ги претстави новите Pixel 2 и Pixel 2 XL паметни телефони. Големи изненадувања нема, бидејќи поголемиот дел од информациите ги знаевме од претходно, а веќе ги имавме видено и официјалните фотографии. Според она што имаат да го понудат, Pixel 2 смартфоните ќе бидат солидна...

Македонскиот јазик стана дел од проектот Mozilla Common Voice – crowdsourcing иницијатива која има за цел да изгради сет од податоци што ќе се користат за апликации базирани на гласовни команди. Ви го преставуваме Jargon! Замислете да комуницирате со вашиот уред, користејќи го сопствениот глас на вашиот мајчин јазик....

Во модерно време секој ден е се потешко и потешко да се најде совршената алатка за сечија професија, хоби и вкус. Поради тоа полека се наметнува потребата за перфектниот телефон. Модерните телефони покрај тоа што можат да се пофалат со одлични перформанси и феноменални функции тие сепак се жртви...

Најновиот уред од Ноут серијата на корисниците им нуди поголемо корисничко уживање – поголем “бесконечен“ екран, подобрено “S Pen” пенкало како и двојна камера со оптичка стабилизација на слика Скопје, 13. септември 2017 – По светската премиера, Самсунг Галакси Ноут 8 (Samsung Galaxy Note 8) денес беше представен...

Apple конечно го претстави iPhone-от кој сите го очекувавме. Се работи за еден навистина импресивен уред, кој ја најавува наредната насока во која ќе се движи дизајнот на паметните телефони (заедно со дел од неговите конкуренти, како Galaxy S8 и Note 8, Xiaomi Mi Mix 2 и LG G6 и V30) и кој има импресивни хардверски карактеристики,...

misejade.mk  – Прв Македонски Агрегатор на идеи за јадење Што јадеше денес? Веројатно истото што го јадеше пред 3 дена. Кога работиме и треба да смислиме што да јадеме идеите ни се ограничени на она што сме го јадеме до сега или она што ќе го предложи некој колега, само затоа што на тоа ни текнува прво...