Бојан Георгиевски – Smartportal.mk | Smartportal.mk

Бојан Георгиевски

Фасциниран од технолошките утопии (и дистопии) живописно пресликани во научно-фантастичните романи, Бојан подолго време негува интерес за технологијата и начините на кои истата може да биде применета за подобрување на човековиот живот. Особено го интересираат дигиталната приватност и заштитата на личните податоци и се надева дека ќе предизвика интерес и љубопитност кај читателите за овие теми. Силно скептичен кон (апсурдниот) аргумент „ако немаш што да скриеш, нема од што да се плашиш“.

Вештачка интелигенција. Термин што експлодира од популарност последниве неколку...

Играта на Ендер (Ender’s Game) несомнено е дел од „гигантите“ на НФ литературата на 20-от...

Се наоѓаме во време од годината кога повремено сакаме да се залепиме пред монитор/телевизор...

Во претходниот напис наведов неколку чекори што може веднаш да ги преземете за да...

Во последнава година бев сведок на неколку ситуации каде мои познаници се соочуваа...

Вистинска реткост во последно време е да гледаме НФ филм кој поттикнува на размислување,...

Ако веќе сте гледале некоја епизода на Black Mirror тогаш знаете дека серијата се занимава...

Да се каже дека компјутерите стануваат се помоќни и поинтелигентни и дека создавање...

  Ги сметаме мравките за безначајни. Ги игнорираме се додека не ни се испречат пред...

Повеќето знаеме кој е Едвард Сноуден, човекот кој преку ноќ од тотален анонимец стана...

  (Рецензијава содржи спојлери, но кому му е гајле) Поминаа 20 години од премиерата...

  И по неговата смрт, влијанието на Стив Џобс не стивнува. Неговото влијание не се...