Безжичното полнење денес не е баш „целосно“ безжично, а воедно и уредот кој се полни не може да го користите во истиот момент, односно мора да го подигнете од лулката. Disney Research, компанијата која ни е пред сѐ позната по холивудските блокбастери, развива ново безжично полнење кое ќе може да ги полни...

Дронови кои се доволно големи за да соберат возрасен човек, ќе пренесуваат патници во Дубаи почнувајќи ова лето. Од јули месец па натака, доколку на небото над Дубаи видите дронови поголеми од вообичаено, тогаш најверојатно се работи за пренос на луѓе во овој град. Ова е исто така дел од планот за...

На самиот почеток, би сакал да Ве прашам: дали сте задоволни од Вашиот кабелски оператор? Дали можете да ги гледате Вашите омилени серии и филмови, да го следите Вашиот омилен фудбалски клуб и во исто време да имате избор каков коментатор сакате да слушате, да гледате NBA, бокс, Формула 1 … Ако одговорот...

Microsoft, а особено Surface тимот, се одлични во криењето на информации за нови производи. Така, за скоро сите Surface производи досега, јавноста немаше претстава какви ќе бидат и какви можности ќе имаат. За Surface Pro 5 сепак барем може да претпоставиме, бидејќи ќе биде еволуција на дизајнот на Surface Pro 4. Информациите...

Заморот во очите од долго користење компјутер е толку честа појава, што дури си има и име – Computer Vision Syndrome. Симптомите ви се сигурно познати – заматен вид, главоболка и уморни, суви или насолзени очи. За повеќето од нас, овие симптоми се минливи и штом се тргнете од компјутерот, ги снемува многу брзо....

Здраво Игор. Првпат ве запознавме на Social Impact Award, но сеедно, претстави ни го тимот, на што работите, како се споивте за идејата и слично. Нашиот тим работи на развивање на уред кој претставува асистивна технологија за лицата со оштетен вид. Моментално сме 5 луѓе. Бојан и Никола се дипломирани електро-инженери...

Годинава, двата најпопуларни смартфони на планетата, Galaxy S и iPhone, треба да добијат прилично големи надградби и подобрувања, кои сега дознаваме дека веројатно ќе бидат придружени со многу повисока цена во однос на актуелните модели, која во САД би била блиска до 1.000 долари, а кај нас веројатно и над...

Ladybird е робот кој работи на соларна енергија и е создаден за работа на земјоделските полиња. Овој проект вреден 1 милион долари е дело на истражувачите од Универзитетот во Сиднеј, Австралија. Првичните задачи на овој соларен робот ќе бидат собирање на информации, иако може да детектира инсекти, да...

Роботите веќе околу една деценија полека ги одземаат работните места на многу луѓе, особено во производството на електронска опрема и автомобили. Затоа, најбогатиот човек на планетава предложи да се стават повисоки даноци на роботите, со цел да не се зголеми невработеноста наеднаш. Многумина веројатно...

Датум: среда, 22.02.2017 Почеток: 17:30 ч, Плоштад Македонија Крај: 19:00, кратки видеа и чајче во Социјален центар Дуња (влез – слободен) Ни треба деавтомобилизација на начинот на кој се гледа на градот, на кој се гледаат улиците. Сакаме пешакот, точакот, јавниот превоз да се на прво место како поефикасни...

Скопје (17.02.2017) На Скопски саем започнуваат подготовките за 14от Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација и 7от RealExpo – Меѓународен саем на недвижности, кој од година во година забележува сè поголем интерес кај граѓаните. Вратите на овие високо популарни саеми...

Многу компании минативе неколку години се обидоа да ја разнишаат доминацијата на Android и iOS – Microsoft со Windows Phone, Blackberry со својот еко систем, Samsung со Tizen и дури и Ubuntu. Сепак, тие не само што не успеаја, туку како никогаш досега, во 2016 година Android и iOS имаа апсолутна доминација на пазарот, која најверојатно...